Kilkadziesiąt mieszkań i urzędy - pomysł PnW na Tumską

2018-09-26 16:57:35, Maciej Kowalczyk

"Samorząd Włocławka nie dba o potrzeby mieszkańców" mówił Jacek Kuźniewicz na briefingu prasowym poświęconym dalszym losom działki położonej u zbiegu Tumskiej i 3 Maja. Kandydat na prezydenta przedstawił dziś swój pomysł na zagospodarowanie tego miejsca.

Nie jest to pomysł nowy. Jak przypomina sam Jacek Kuźniewicz gotowa koncepcja, wraz z ustaleniami zawartymi w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego była gotowa już w 2015 roku. Przewidywała ona powstanie w tym miejscu mieszkań komunalnych oraz lokali przeznaczonych na usługi miejskie, Znaleźć się tam mogła nowa siedziba Wydziału Architektury, Urzędu Stanu Cywilnego, czy wreszcie ratuszowego Wydziału Komunikacji, obecnie mieszczącego się przy ulicy Koścuszki.

Przede wszystkim jednak znaleźć się tam miały mieszkania komunalne, których brak w mieście jest doskonale widoczny. Kandydat KWW "Postaw na Włocławek" wypomina prezydentowi Markowi Wojtkowskiemu, że dwa lata temu zapowiadał on, że: "zaczyna budować mieszkania dla młodych włocławian":

I co się wydarzyło od dwóch lat? Nic. - mówi Jacek Kuźniewicz - Ta kadencja jest wyjątkowa moi drodzy. W tej kadencji nie powstał ani jeden metr kwadratowy mieszkania komunalnego, socjalnego.(...) To jest coś, co jest bardzo naganne (...) samorząd Włocławka nie dba o potrzeby mieszkańców. Nie zaspokaja podstawowych potrzeb mieszkańców.

Jacek Kuźniewicz przekonuje, że w roku 2015 gotowe było wszystko, by budynek z kilkudziesiecioma mieszkaniami komunalnymi, powstał w tym miejscu. Były gotowe projekty i co najważniejsze były też środki na ten cel. Jednak od tego czasu nie zrobiono nic, by inwestycja powstała. Jak dodaje jej realizacja pozwoliłaby na "przywrócenie życia" w tej części miasta i wpisywałaby się w strategię rewitalizacji Śródmieścia. Przypomina też, że środki na ten cel pozostają wciąż w Urzędzie Marszałkowskim.

Kandydat odniósł się też, do innej propozycji, jaką sformułowano podczas tej kampanii wyborczej - wybudowania w tym miejscu 200 mieszkań (co proponuje SLD). Jak mówi, nie jest to możliwe z uwagi na ograniczenia wynikające z MPZP, na działce o której mowa może zmieścić się jednak kilkadziesiąt takich lokali. I realizację tej koncepcji (która, jak podkreśla, została opracowana podczas gdy pozostawał zastępcą prezydenta Andrzeja Pałuckiego i  którą osobiście nadzorował) zapowiada w przypadku wygranej w samorządowych wyborach. Przekonuje, że w takim przypadku, prace mogłyby się rozpocząć już w 2019 roku. 

Inwestycja przy Tumskiej i 3 Maja wchodzi w skład proponowanego przez "Postaw na Włocławek" pakietu "5 na 5" a więc pięciu strategicznych inwestycji miasta w każdej z włocławskich dzielnic, jakie miałyby zostac zrealizowane w zbliżającej się, pięcioletniej kadencji.

Nie makietami buduje się miasto - mówi Jacek Kuźniewicz, odnosząc sie do wizualizacji prezentowanych przez ratusz - Buduje sie realnymi, konkretnymi działaniami i te realne, konkretne działania proponuje komitet "Postaw na Włocławek" - kończy.

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz