Zamknij [X]

Sprzątanie Świata - w tym roku pod znakiem segregacji odpadów

2018-09-22 10:11:43, Maciej Kowalczyk

Jak co roku Włocławek włączył się do ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie Świata". W tegorocznej, dwudziestej piątej edycji, głównym celem, jaki postawili sobie organizatorzy jest promocja segregacji odpadów. Pod hasłem AKCJA SEGREGACJA spotkali się wczoraj także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 23.

Akcja, której głównym włocławskim organizatorem jest spółka Saniko rozpoczęła się po godzinie 9. Dla firmy była to też doskonała okazja do promowania segregacji odpadów na co dzień. Przypomnijmy, że nowy system segregacji odpadów komunalnych Saniko wprowadziło z początkiem kwietnia.

Nasze przedsiębiorstwo podjęło szereg wszelkich możliwych akcji związanych z kształtowaniem świadomości społecznej - mówi Dominika Kujawa z PGK Saniko - Czujemy się troszkę zobowiązani do tego, aby robić coś więcej niż tylko, po prostu zbierać odpady i potem je zagospodarowywać. Dlatego, że jesteśmy włocławską spółką miejską i kładziemy duży nacisk na to, aby włocławianie posiadali wiedzę, którą mogą potem wykorzystywać.

A wiedza na temat segregacji i jej upowszechnianie jest konieczne. Nie chodzi tu tylko o samo bycie "eko", troskę o najbliższe otoczenie i rachunek ekonomiczny. Chodzi też o to, że obecnie jedynie 13% odpadów trafia w Polsce do recyklingu, tymczasem w ciągu zaledwie dwóch lat powinno być to trzykrotnie więcej. Wynika to z europejskich zobowiązań. Prezydent Marek Wojtkowski podkreśla symboliczny i marketingowy charakter akcji, ale zauważa jednocześnie:

Staram się przekazać wszystkim żebyśmy przez 365 dni w roku o tym pamiętali. To jest niezwykle ważne. Dlatego tego typu akcje z udziałem młodzieży szkolnej są niezwykle istotne, bo w ten sposób kształtujemy pewne nawyki.

Akcja ma jeszcze jeden aspekt, o którym nie możemy zapominać - to dbałość o to, by nasze miasto, jego okolice cieszyły oko i nie zrażały do siebie zalegającymi tu i ówdzie odpadami. Dbajmy o nasze otoczenie. Codziennie.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz