Zamknij [X]

Wzrost nakładów i sukcesy - ratusz podsumowuje minione 4 lata w sporcie

2018-09-18 17:49:48, Maciej Kowalczyk

Wzrost dotacji na organizację imprez sportowych, ze 190 na 365 tysięcy złotych; prawie dwukrotny wzrost wysokości dotacji przeznaczonych na sport dzieci i młodzieży i idące w ślad za tym sukcesy. Sportowy aspekt mijającej kadencji, podsumowano na konferencji prasowej w ratuszu.

Prezydent Marek Wojtkowski, jego zastępca – Barbara Moraczewska i Łukasz Pszczółkowski dyrektor Biura Sportu i Turystyki w Urzędzie Miasta, podsumowali minione cztery lata we włocławskim sporcie, widziane z perspektywy Zielonego Rynku, Dla prezydenta, jak podkreślał na konferencji, te „prosportowe” działania Urzędu w minionych czterech latach są tym bardziej istotne, że w jego programie wyborczym w 2014 roku zajmowały jedno z głównych miejsc. 

Wskazując to, co udało się już zrealizować, Marek Wojtkowski skupiał się na czterech filarach którymi ratusz, jak mówi prezydent, może się pochwalić:

Wspieranie finansowe, organizowanie i inicjowanie imprez sportowych, to pierwszy z nich. Marek Wojtkowski przekonuje, że w minionej kadencji Włocławek wrócił na sportową mapę Polski i wskazuje przy tym na imprezy sportowe o charakterze ogólnopolskim, jakie zawitały do miasta: mecze i zgrupowania reprezentacji koszykarzy, czy Mistrzostwa Polski Juniorów w Lekkoatletyce. Ale ie tylko, to także szereg imprez o charakterze lokalnym, które cieszą się sporym zainteresowaniem:

Bardzo łatwo zaobserwować, że liczba mieszkańców, którzy uczestniczą w poszczególnych imprezach sukcesywnie wzrasta – mówi Barbara Moraczewska – A wiemy doskonale, że sport jest wspaniałą alternatywą dla zachowań dzieci i młodzieży niekoniecznie przez nas akceptowanych.

Warto przy okazji wspomnieć, że wysokość dotacji na organizowanie imprez sportowych wzrosła ze 190 tysięcy złotych w roku 2014 do 365 tysięcy obecnie.

Z budowaniem sportowej alternatywy dla młodzieży jest też związany kolejny filar: Zwiększenie środków na szkolenie dzieci i młodzieży.

Przywiązywaliśmy do tego wielką wagę, bo zdajemy sobie sprawę, ze nie można budować potencjału sportowego, bez określonego zaangażowania, też finansowego – podkreślał Marek Wojtkowski.

W ślad za tym przytoczono liczby. W roku 2014 na szkolenie sportowe dzieci młodzieży ratusz wydał, w postaci dotacji 520 tysiecy złotych. Obecnie, jest to milion złotych. Jednym z sukcesów tej kadencji, jest też, jak mówi prezydent stworzenie jasnych i przejrzystych kryteriów, według których następuje dystrybucja środków na sport młodzieżowy

Zawsze zależało mi na tym, żeby te kryteria były zobiektywizowane, żeby w żadnym wypadku nie były to decyzje uznaniowe. (…) Żeby pieniądze były przyznawane w oparciu o obiektywne kryteria i sądzę, że udało nam się to zrobić.

Jako filar trzeci, prezydent wymienia wsparcie dla inicjatyw sportowych, jakie są wizytówką miasta. Tu wątpliwości być nie może – taką wizytówką jest KK Anwil. Prezydent wspomniał w tym kontekście rozmowy, jakie prowadził na początku kadencji, kiedy cztery lata temu klub stanął przed widmem upadłości. Do najgorszego nie doszło. Dziś klub może liczyć na wsparcie władz miasta w wysokości minimum 2 milionów złotych, jak przypomniał Marek Wojtkowski. Prezydent wspomniał też, ze miasto bardzo poważnie zastanawia się nad zmianą formuły struktury założycielskiej klubu.

To jest ten moment kiedy należy zacząć o tym rozmawiać. Tym bardziej, że mówiąc wprost, takie jest też oczekiwanie ze strony sponsora tytularnego – wyjaśnia – Byliśmy na rozmowie z zarządem (Anwil S.A.- przyp. red.) i taka deklaracja też padła, że trzeba to zacząć porządkować i dostosowywać do ogólnie istniejących standardów.

System nagród i stypendiów sportowych to czwarty filar, o którym mówił Marek Wojtkowski. Tu także ratusz może pochwalić się wzrostem nakładów choć nie jest on tak spektakularny. W porównaniu z 2014 rokiem, kiedy na nagrody dla sportowców wydano nieco ponad 65 tysiące złotych, w roku 2018 kwota ta wzrosła do 78 tysięcy siedmiuset złotych. W ślad za pieniędzmi idą też sukcesy. Jak przypomniał Łukasz Pszczółkowski, tych w ostatnim czasie było wiele: Angelika Szymańska, Fabian Barański czy też Klaudia Kazimierska.

To są wyniki, które mówią same za siebie – podkresla dyrektor Pszczółkowski – Osoby, nazwiska, rezultaty, to nas bardzo cieszy. Taki cel zakładaliśmy sobie te kilka lat temu, (...)żeby móc cieszyć się włocławskimi sportowcami, którzy dobrze reprezentują się i dobrze promują Włocławek na arenie ogólnopolskiej.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z konferencji.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz