Poranne starty Balonowych Mistrzostw Świata Juniorów

2018-09-14 12:27:12, Maciej Kowalczyk

Kolejny raz w swojej historii władze FAI powierzyły Aeroklubowi Włocławskiemu organizacje 4. Balonowych Mistrzostw Świata Juniorów. Od poniedziałku 11 września do niedzieli 16 września, na niebie regionu, o poranku i wczesnym popołudniem, dostrzec można kolorowe balony.

Do Kruszyna przybyło 49 załóg z najodleglejszych zakątków świata, w tym z Australii, Austrii, Belgii, Brazylii, Czech, Danii, Francji, Holandii, Japonii, Litwy, Niemiec, trzy załogi z Polski, Rosji, Słowacji, Ukrainy, USA i Wielkiej Brytanii. Łącznie w zawodach bierze udział 209 uczestników. Oficjalna ceremonia otwarcia zawodów odbyła się w miniony wtorek na Placu Grodzkim we Włocławku.

Balony to specyficzne statki powietrzne, wymagające odpowiednich warunków pogodowych aby wzbić się w powietrze. Ważna jest zwłaszcza siła wiatru. Niestety czasami płata figle, tak było w środowy poranek oraz czwartkowe popołudnie, gdzie niesprzyjający wiatr, uniemożliwił rozegranie kolejnych konkurencji.

Przed nami jeszcze dwa dni startów, a w razie konieczności niedzielny poranek będzie ostatnim przeznaczonym na starty zawodników.

Przypomnę, że Aeroklub Włocławski w 2013 roku był organizatorem Balonowych Mistrzostw Starego Kontynentu, w którym wzięło udział 85 załóg z całej Europy. Tegoroczne 4. Mistrzostwa Świata Juniorów odbywają się pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W czwartkowy poranek na odprawie przedlotowej kierownictwo zawodów wyznaczyło dla wszystkich załóg, wspólny start z płyty kruszyńskiego lotniska. Kierunek wiatru sprawił, że balony popłynęły w kierunku południowym, po trasie Kruszyn – Choceń – Chodecz.

Polecam fotorelację z czwartkowego porannego startu, gdy balony wzbiły się w powietrze podczas wschodu słońca. Ja także miałem przyjemność wznieść się w powietrze, z naszym utalentowanym pilotem Arkadiuszem Iwańskim z Kowala w koszu balonu Gaspol.

Tekst i fot: Wojciech Nawrocki

 

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz