Zamknij X

Europejskie Dni Dziedzictwa

2018-09-13 13:02:36, Maciej Kowalczyk

W najbliższy weekend (14-16 września) w Kujawsko-Pomorskiem odbędą się kolejne wydarzenia w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Zapraszamy, choćby na warsztaty kulinarne z kuchnią z dwudziestolecia międzywojennego w Lubrańcu (powiat włocławski), lub na wykład do MZKiD.

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości hasłem i motywem przewodnim tegorocznych EDD jest „Niepodległa dla wszystkich”. Regionalna inauguracja wydarzenia odbyła się w ubiegłą sobotę (8 września) w inowrocławskim Kujawskim Centrum Kultury. W całym regionie w poprzednim i zbliżającym się weekendzie odbywa się 35 imprez związanych z lokalnym dziedzictwem i drogami do niepodległości. Kalendarium imprez w załączeniu.

Od piątku do niedzieli odbędą się one w:

· Bydgoszczy,

· Włocławku,

· Grudziądzu,

· Inowrocławiu,

· Chełmnie,

· Sępólnie Krajeńskim,

· Wąbrzeźnie,

· Lubrańcu (powiat włocławski),

· Grucie (powiat grudziądzki),

· Skępem (powiat lipnowski),

· Wylatowie (powiat mogileński),

· Rojewie (powiat inowrocławski),

Wśród wydarzeń znajdą się zwiedzania, konferencje, koncerty, pokazy, spektakle, wystawy, a ich motywem spajającym będą polskie drogi do wolności. W bydgoskim Fordonie odbędzie się spacer pośród historii trzech kultur, nie zabraknie również dorocznego Święta Szlaku TeH2o – Techofest. W Chełmnie będziemy spacerować po zabytkowych częściach miasta, a w Inowrocławiu szlakiem walk Powstania Wielkopolskiego, w Grudziądzu na cykl imprez zaprasza Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi, w kościele WNMP w Grucie (powiat grudziądzki) odbędzie się msza św. celebrowana w języku łacińskim, w Skępem (powiat lipnowski) zaplanowano wystawę o sytuacji Ziemi Dobrzyńskiej w czasach odzyskiwania niepodległości, a we Włocławku o dziejach miasta w latach 1914-18 (To spotkanie rozpocznie się 15 września o 16:00  w w gmachu głównym Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku przy ul. J. Słowackiego 1a), z kolei w Wąbrzeźnie wysłuchamy prelekcji o mieszkańcach miasta walczących o niepodległość. Wyjątkowa podróż w czasy odzyskiwania niepodległości odbędzie się w Lubrańcu (powiat włocławski), gdzie poznamy kulinarne tajemnice Błękitnej Armii generała Hallera (Lubraniec). 

Koordynatorem regionalnych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa jest Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, jednostką organizacyjna samorządu województwa. Informacje o wszystkich imprezach znajdują się w informatorze przygotowanym przez KPCK.

(inf. prasowa Urzedu Marszałkowskiego)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz