Mistrzostwa Świata Juniorów otwarte!

2018-09-12 09:33:21, Maciej Kowalczyk

Włocławskie niebo już po raz kolejny zapełniło się różnokolorowymi balonami. Wszystko za sprawą 4. Balonowych Mistrzostw Świata FAI Juniorów 2018, w których udział weźmie 49 pilotów wraz z załogami z następujących, siedemnastu krajów świata - Australii, Austrii, Belgii, Brazylii, Czech, Danii, Francji, Holandii, Japonii, Litwy, Niemiec, Polski, Rosji, Słowacji, Ukrainy, USA i Wielkiej Brytanii. Łącznie 209 uczestników.

Impreza objęta została Patronatem Honorowym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, jako impreza najwyższej rangi w roku 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Jeszcze przed rozpoczęciem zawodów, odbywały się loty treningowe. Wczoraj na Placu Grodzkim przy Centrum Handlowym Wzorcownia odbyła się ceremonia otwarcia Balonowych Mistrzostw Świata. Przez cztery kolejne dni rozgrywane będą loty zawodnicze. 

Na wczorajszej ceremonii otwarcia Mistrzostw pojawili się przedstawiciele władz samorządowych, kierownictwo włocławskiego aeroklubu i oczywiście zawodnicy. Wśród nich członek polskiej ekipy narodowej Denis Dawidziuk, dla którego baloniarstwo jest kontynuacją rodzinnej tradycji, nie tylko zresztą dla niego:

W moim przypadku, tak jak zresztą w całej Polsce baloniarstwo jest sportem dość rodzinnym. Z pokolenia na pokolenie przekazywany jest tzw. "palnik". Jest wiele rodzin gdzie ojciec i syn uczestniczy i zajmuje się tym sportem - tłumaczy, dodając - Mój tato juz lata ponad 20 lat, jest wybitnym baloniarzem i ja poszedłem jego śladem.

Jak mówi, każdy z zawodników biorących udział w imprezie przyjechał do Włocławka z myślą o zwycięstwie. Także i on. Wszystkim zawodnikom kibicuje Bartosz Nowakowski, prezes Aeroklubu Włocławskiego. Jak mówi, sam czuje się młodo i tylko metryka nie pozwala mu wziąć udziału w Mistrzostwach, z którymi wiążą się też i jego wspomnienia, gdy wielokrotnie, jako reprezentant naszego kraju brał udział w imprezach rangi międzynarodowej.

Tym bardziej mam tą przyjemność, żeby zaprosić dużo młodszych ode mnie kolegów, zeby szlifowali i poprawiali swój warsztat. Tu właśnie na moim, włocławskim niebie, na którym ja również swoje pierwsze kroki stawiałem.

Przez najbliższe dni, do niedzieli w okolicy miasta wielokrotnie będziemy mieli okazję do podziwiania umiejętności pilotów. Choć trudno przewidzieć gdzie danego dnia się pojawią i którędy przebiegać będzie ich powietrzna marszruta:

Przed każdym lotem jest odprawa zawodnicza i dopiero wtedy uczestnicy dowiadują się o miejscu startu i tak naprawdę o przebiegu całego lotu - tłumaczy Bartosz Nowakowski - Na dzzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie zaproponować widzom nic innego, jak odwiedzanie lotniska w Kruszynie. W godzinach porannych, o 5:30 jest pierwsza odprawa. Około 16:00 dowiadujemy się o szczegółach konkurencji popołudniowych.

Zachęca też, by zaglądać na oficjalną stronę internetową zawodów, oraz na profil na Facebooku. Tam zawsze znajdziemy najświeższe informacje o przebiegu imprezy i konkurencjach. 

Przypomnijmy też, że w najbliższą sobotę, na lotnisku odbędzie się "dzień otwarty". Szczegóły tej imprezy znajdziecie w tym artykule

Zapraszamy do naszej relacji wideo z ceremonii otwarcia Mistrzostw.

 

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz