Przedwiośnie - Narodowe Czytanie w Baczyńskim i TI

2018-09-04 08:20:35, Maciej Kowalczyk

Najbliższa sobota upłynie w całej Polsce pod znakiem czytania, Narodowego Czytania. W tym roku, akcja odbywająca się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, ma nieco inny wymiar niż poprzednie edycje. W 100-lecie odzyskania niepodległości lekturą Czytania zostało "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.

 

Choć nie jedyną, warto też wspomnieć, że prezydencka para namawia w tym roku do sięgnięcia do 44 innych tekstów, swoistej - Antologii Niepodległości. Niemniej w zbliżającą się sobotę w Polsce, w tym w wielu miejscach we Włocławku, sięgać będziemy po ostatnią powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Powieść, w której pisarz dokonał oceny pierwszych lat niepodległości Polsk.

Narodowe Czytanie we Włocławku, o czym informowaliśmy wczoraj,  

8 września 2018r. o godz. 9:00 w Zespole Szkół nr 4 im. K. K. Baczyńskiego we Włocławku odbędzie się akcja: Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Patronat nad przedsięwzięciem sprawuje Para Prezydencka.

Fragmenty powieści będą czytali: pani Poseł na Sejm RP Joanna Borowiak, dyrektor Browaru „B” - Lidia Piechocka- Witczak, bibliotekarka z filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włocławku, nauczyciele, uczniowie i absolwenci. Zostanie również przedstawiona prezentacja multimedialna o pisarzu. Można będzie posłuchać muzyki klasycznej oraz piosenek o charakterze patriotycznym.

Mamy nadzieję, że młodzi ludzie zobaczą w klasycznej literaturze nie tylko przymusową lekturę szkolną, ale również ponadczasową prawdę o wartościach będących drogowskazem w życiu każdego człowieka. Mottem naszego spotkania ze Stefanem Żeromskim i jego dziełem są słowa Kartezjusza: „Czytanie książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów.” - piszą organizatorzy.

Przedsięwzięcie przygotowali: Elżbieta Pawłowska, Zofia Jędrzejewska i Krzysztof Kuligowski.

W samo południe, 8 września na Plac Wolności zaprasza zaś Teatr Impresaryjny, będzie tam można usłyszeć fragmenty „Przedwiośnia” w interpretacji młodzieży z włocławskich szkół oraz gości specjalnych, natomiast o godz. 17.00 w Teatrze Impresaryjnym rozpocznie się widowisko sceniczne „Drogi do wolności”, w którym aktorzy Teatru Ludzi Upartych zaprezentują teksty literackie opowiadające o wydarzeniach z naszej historii, które miały wpływ na kształtowanie się narodowych losów Polaków. Bezpłatne wejściówki do odbioru w Kasie Teatru.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz