Kiedy rozpoczęła się druga wojna światowa? O 4:45 na Westerplatte? Czy może jednak kilka minut wcześniej, od nalotów na Wieluń i Tczew? Niezależnie od historycznego sporu, bezsprzecznie 1 września to rocznica rozpoczęcia najtragiczniejszej karty w polskiej historii. Jak co roku, także we Włocławku, na Placu Wolności, odbyły się uroczystości upamiętniające te wydarzenia.
Spotkanie pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego przywołało pamięć o ofiarach tego największego konfliktu w dziejach, polskich żółnierzy walczących na wszystkich frontach Europy, czy Afryki.
Pamiętamy o nich, bo złożyli ofiarę krwi i ofiarę życia - mówił Prezydent Miasta Marek Wojtkowski w okolicznościowym przemówieniu.
Jednak większość mowy, wygłoszonej pod pomnikiem, poświęcona była lokalnej historii, temu, co wojna i okupacja przyniosła Włocławkowi:
Nasze miasto równie tragicznie doświadczyło II WŚ, jak i cała nasza ojczyzna. Wojska hitlerowskie do Włocławka wkroczyły 14 września 1939 roku, rozpoczynając tym samym ponad 5 letni okres okupacji. Okupacji, która wywarłą tragiczne piętno na naszym mieście i przede wszystkim na mieszkańcach Włocławka.
Marek Wojtkowski przypomniał, rozpoczętą już we wrześniu, eksterminację lokalnej inteligencji, księży i alumnów seminarium. Przywołał też wywózki włocławian na przymusowe roboty do Rzeszy, grabieżach i mordach, jakich ofiarami stali się włocławianie. Dość powiedzieć, że z liczącego 55 tysięcy mieszkańców przedwojennego miasta, po wyzwoleniu ta liczba zmiejszyła się niemal o 20 tysięcy.
W tej tragicznej statystyce, jeszcze mroczniej przedstawia się sytuacja żydowskiej mniejszości, przed wojną liczącej 12 tysięcy osób. Po wojnie włocławskich Żydów pozostało ledwie kilkudziesięciu. To oni padli ofiarą naziztowskiego "ostatecznego rozwiązania". To oni, jako pierwsi na ziemiach okupowanych mieli nosić dobrze znane opaski, mające wyróżniać ich z tłumu. To po nich, ich kulturze i pomnikach ich obecności w życiu społecznym miasta nie pozostał, niemal żaden, ślad.
W sobotnich uroczystościach udział wzięli: kompanie honorowe wraz z pocztami sztandarowymi: Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, poczet sztandarowy Komendy Miejskiej Policji, poczet sztandarowy Zakładu Karnego, poczet sztandarowy Nadleśnictwa Włocławek, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i społecznych, szkół, przedstawiciele władz samorządowych, harcerze i mieszkańcy.
Komentarze (0)