ARS 2018 trwa w najlepsze

2018-08-24 18:13:26, Maciej Kowalczyk

Ogniska, zabawy integracyjne, wycieczki i rejsy po Zalewie, ale przede wszystkim konkursowe przesłuchania i warsztaty. To wszystko dzieje się właśnie we Włocławku - Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów zakończy się dopiero w niedzielę.

Nim jednak, w niedzielne przedpołudnie rozpocznie się koncert galowy, na którym zaprezentują się i odbiorą nagrody zwycięzcy - jury musi przesłuchać wszystkich artystów. Choć taniec i śpiew to nie jest jedyne, co prezentują podczas ARSu seniorzy. Dodajmy, że kategorii konkursowych jest sześć: Folklor, Taniec, Muzyka, Teatr, Fotografia i Literatura. W tym roku o laury, w tym Grand Prix im. Tytusa Frelichowskiego, rywalizuje 1200 artystów z całej Polski. Nie są to jednak tylko seniorzy.

Na scenie pojawiają się także grupy międzypokoleniowe. Bo taka jest też idea festiwalu. Ma łączyć i aktywizować, nie tylko dziadków i babcie, ale także wnuki i rodziców. Udaje się to znakomicie, o czym może przekonać się każdy, kto zdecyduje się odwiedzić Browar B., lub jedną z towarzyszących Przeglądowi imprez.

Wracając do konkursowej rywalizacji, jak przekonuje członek jury i dyrygent chóru "Canto" - Marian Szczepański - poziom jest generalnie wysoki:

Jest mnóstwo zespołów bardzo dobrych i to zarówno zespołów folklorystycznych, jak i zespołów wokalnych (...). Są również zespoły rockowe.Jeden z takich zespołów zaprezentował naprawdę bardzo dobrą muzykę. Bardzo dobry "power dźwiękowy" - tak byśmy to nazwali - mimo, że wszyscy uczestnicy byli seniorami.

Czy wśród już prezentujących się na scenie, są jacyś zdecydowani faworyci? Marian Szczepański nie chciał uchylić tajemnicy, ale dodał, że kilka występów szczególnie zapado w jego pamięć. O poziomie festiwalu można przekonać się samodzielnie:

Zapraszamy wszystkich do Włocławka, piękny przegląd (...) Przyjeżdzajcie. Zobaczcie. Dajcie się zaczarować seniorom - zachęca sekretarz konkursowego jury, Julian Waszak z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, współorganizatora przeglądu.

Dodajmy, że w ten weekend, jeszcze jedna propozycja w ramach Przeglądu, która zainteresować moze każdego - 25 sierpnia po raz pierwszy odbędzie się „Latający Uniwersytet Każdego Wieku”, podczas którego będzie można zrobić bezpłatne badania słuchu, uszu, ciśnienia, poziomu cukru we krwi, skorzystać z bezpłatnych porad prawnych czy licznych stoisk promocyjnych. Od godz. 11:00 odbędzie się 7 wykładów otwartych. Przewodniczącym komitetu organizacyjnego LUKW jest dr hab. Przemysław Grzybowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. 

Jak ARS wygląda "w liczbach"? Tego, między innymi, dowiecie się z naszej relacji wideo:

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz