To już dziś. We Włocławku rusza ARS 2018

2018-08-22 08:35:36, Maciej Kowalczyk

Przegląd Artystycznego Ruchu Seniorów „ARS” 2018 potrwa do 26 sierpnia. Gospodarzem tegorocznej imprezy jest CK Browar „B” przy ul. Łęgskiej 28. Od 22 do 24 sierpnia odbędą się przesłuchania laureatów edycji wojewódzkich, 25 sierpnia po raz pierwszy zainauguruje „Latający Uniwersytet Każdego Wieku", a 26 sierpnia Przegląd zakończy koncert galowy oraz rozdanie nagród i wyróżnień.

Organizatorami imprezy są Pracownia Integracji Międzypokoleniowej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, Urząd Miasta Włocławek, Centrum Kultury Browar „B” we Włocławku oraz Stowarzyszenie „MANKO” z Krakowa. Przez najbliższe dni na ulicach Włocławka spotkać będziemy mogli gości z najdalszych zakątków Polski.

Często postrzegamy seniorów jako taką grupę, która jest już mało aktywna, i w zasadzie niewiele chcąca od życia. To się absolutnie zmienilo. Czegoś takiego nie ma – mówiła kilka tygodni temu Ewa Krupa, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy

Dziś będziemy mogli się przekonać, że to prawda, a uczestników spotkamy nie tylko w murach Browaru B. Podczas „ARSu” 2018 odbędzie się wiele imprez towarzyszących skierowanych do Uczestników Przeglądu. 2 ogniska integracyjne z pieczeniem kiełbasek i muzyką na żywo we włocławskiej Marinie, dancing wielopokoleniowy w Hotelu Ratuszowym, potańcówka na dziedzińcu CK Browar „B” z muzyką na żywo. Rejsy statkiem solarnym po Wiśle, zwiedzanie z przewodnikiem Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, włocławskich zabytków, Bulwarów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, Parku im. Władysława Łokietka, XIX-wiecznych obiektów browaru Bojańczyków, w których funkcjonuje współcześnie CK Browar „B", obiektu Starej Remizy, dawnej siedziby włocławskiej Ochotniczej Straży Ogniowej, która była jedną z pierwszych trzech drużyn strażackich utworzonych na ziemiach polskich. Jeśli dodamy zajęcia nordic walking na włocławskich bulwarach otrzymamy obraz tego jak wiele będzie się działo w najbliższych dniach.

Uczestnicy przeglądu będą mogli skorzystać również z wielu bezpłatnych warsztatów metodycznych przygotowanych przez Pracowników KPCK w Bydgoszczy, CK Browar „B”, włocławskiego Teatru, UKW w Bydgoszczy oraz SEKA S.A. i Amplifon Poland Sp. z o.o. W programie m.in. warsztaty ruchu scenicznego, emisji głosu, makijażu scenicznego, komunikacji interpersonalnej, udzielania pierwszej pomocy – łącznie odbędzie się ich dwanaście.

25 sierpnia po raz pierwszy odbędzie się „Latający Uniwersytet Każdego Wieku” podczas którego będzie można zrobić bezpłatne badania słuchu, uszu, ciśnienia, poziomu cukru we krwi, skorzystać z bezpłatnych porad prawnych czy licznych stoisk promocyjnych. Od godz. 11:00 odbędzie się 7 wykładów otwartych. 

Ale ARS to przede wszystkim konkursowe zmagania. Ponad 1200 wykonawców z całej Polski będzie rywalizować w 6 kategoriach Folklor, Taniec, Muzyka, Teatr, Fotografia i Literatura o Grand Prix im. Tytusa Frelichowskiego, byłego Kierownika Działu Artystycznego Wojewódzkiego Domu Kultury (obecnie KPCK), inicjatora Ruchu Senioralnego w Województwie Kujawsko-Pomorskim i pierwszego organizatora „ARSu”. W tegorocznej edycji Przeglądu pojawiły się kategorie Literatura i Fotografia. „ARS” od 2016 roku ma charakter międzypokoleniowy - wśród  zespołów, grup i duetów znajdują się takie, składające się z samych Seniorów lub „mieszane” (dzieci, młodzież, dorośli), gdzie Seniorzy muszą stanowić minimum 50% członków. Osoby startujące indywidualnie w Przeglądzie muszą być Seniorami. 

Koncert Galowy przeglądu już w najbliższą niedzielę o 11:15 w "Browarze B". Zapraszamy.

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz