Dajmy się zaczarować seniorom!

2018-07-31 08:40:11, Maciej Kowalczyk

Namawia włocławian Julian Waszak, kierownik Pracowni Integracji Międzypokoleniowej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, a także współorganizator Ogólnopolskiego Przeglądu Artystycznego Ruchu Seniorów ARS 2018. Impreza rozpocznie się we Włocławku 22 sierpnia.

To będzie 18 edycja wyjątkowego wydarzenia. Dość powiedzieć, że w tych dniach do Włocławka zawita 1200 seniorów z całego kraju. Na scenach, o nagrody i wyróżnienia, rywalizować będzie 100 podmiotów artystycznych (tzw. ARSów). Ubiegać się będą o laury w sześciu kategoriach: taniec, folklor, muzyka, fotografia, literatura i teatry. Co ciekawe, organizatorzy liczyli na obecność 160 grup. Na przeszkodzie jednak stanął brak miejsc noclegowych w hotelach i kłopoty z zapewnieniem zaplecza gastronomicznego.

Niemniej, gości nie zabraknie i choć formalnie impreza ma służyć artystycznej rywalizacji, to jak przekonuje Julian Waszak, ważna jest także okazja, do „bycia razem”, spędzenia czasu na zabawie, przy ogniskach integracyjnych, dancingach, czy wspólnym zwiedzaniu. Ponadto w tegorocznym spotkaniu znalazło się miejsce dla Latającego Uniwersytetu Każdego Wieku.

Każdego wieku, nie trzeciego, bo zapraszamy wszystkich, zarówno z włocławka, jak i z województwa Kujawsko–Pomorskiego. Żeby przyjechali do nas i od godziny 11 do godziny 17 uczestniczyli w wykładach otwartych” - zaprasza kierownik Pracowni Integracji Międzypokoleniowej.

Wśród tematów,także te, mogłoby się wydawać, niecodzienne na spotkaniach seniorów. Oprócz rozmów o relacjach międzypokoleniowych, wzajemnej komunikacji także i wykłady na temat „seksualności naszych pradziadków”. Akademia w murach "Browaru B" wypełni program soboty 25 sierpnia. A to tylko wycinek zaplanowanych wydarzeń. Oprócz wykładów, Latający Uniwersytet to także warsztaty metodyczne. Uczestnicy przeglądu, będą mieli okazję skonfrontować swoje występy z jury i zasięgnąć porad. Ponadto, we włocławskim teatrze przygotowano warsztaty "Scenomania", w CK "Browar B.", warsztaty z emisji głosu dla uczestników.

Często postrzegamy seniorów jako taką grupę, która jest już mało aktywna, i w zasadzie niewiele chcąca od życia. To się absolutnie zmienilo. Czegoś takiego nie ma – wyjaśnia Ewa Krupa, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy - W tej chwili ludzie zrzeszeni w Uniwersytetach Trzeciego wieku (…) To są ludzie, którzy wydaje się, mają zdecydowanie więcej energii niż my. Oni chcą żyć, oni chcą jeździć, chcą się spotykać, to jest naprawdę barwna, pełna energii grupa

Finał Przeglądu zaplanowano na niedzielę 26.08. Wtedy to odbędzie się koncert galowy podczas którego wręczone zostanie Grand Prix imienia Tytusa Tytusa Frelichowskiego, byłego Kierownika Działu Artystycznego Wojewódzkiego Domu Kultury (obecnie KPCK), Oraz nagród w sześciu innych kategoriach.

Nagroda nie jest najważniejsza – dodaje Julian Waszak – najważniejsze jest to, ze ci liudzie tu przyjadą i pokażą że można. Że mają tę siłę, tę chęć, tę, energię, której bardzo często młodym ludziom brakuje.

A tę energię, pod koniec sierpnia, będzie można poczuć niemal w całym mieście. Co prawda to w Centrum Kultury Browar „B”, odbywać się będą konkursowe przesłuchania (22-24.08) i to tam działać będzie Latający Uniwersytet, ale uczestników ARS 2018 sptkać będzie można w całym mieście, choćby podczas zaplanowanych wycieczek.

Wielu włocławian zaangażowało się w wolontariat przy organizacji przedsięwzięcia. Wszyscy, mogą zaplanować finisz wakacji w murach Browaru B.
Mieszkańców zaprasza prezydent Marek Wojtkowski:

Pięć dni będziemy prezentować dorobek kulturalny seniorów, który myślę wpisuje się w świadomą politykę senioralną w naszym mieście i z tego się bardzo cieszymy. Uważam, że będzie to nie tylko oferta skierowana tylko i wyłącznie do środowisk senioralnych, ale przede wszystkim pragniemy zaprosić wszystkich mieszkanców Włocławka.(...) Województwa i kraju. Postaramy się wszystkich godnie ugościć.

Ogólnopolski Przegląd Artystyczny Ruchu Seniorów ARS 2018 rusza już 22 sierpnia.

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz