List gratulacyjny od Krzysztofa Czabańskiego

2018-08-16 13:30:47, Maciej Kowalczyk

Podczas uroczystości odsłonięcia Pomnika Niepodległości i Dożynek Parafialno-Gminno-Powiatowe, które odbyły się w Kowala 15 sierpnia 2018 roku na ręce organizatorów uroczystości wpłynął również okolicznościowy List gratulacyjny od Krzysztofa Czabańskiego – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i Przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Został on przykazany na ręce organizatorów na początku oficjalnego rozpoczęcia dożynek przez osoby upoważnione przez Dyrektora Biura Posła z Torunia Macieja Koziołockiego. Byli nimi: Alicja Zawalska (Asystentka Posła Krzysztofa Czabańskiego. Biuro w Kowalu) i Małgorzata i 
Mirosław Antoni Glazik. (M.A.G.).
List został uroczyście przyjęty przez włocławskiego starostę Kazimierza Kacę. Organizatorzy tegorocznych dożynek z powodu braku czasu, by zanadto nie przedłużać oficjalnych części uroczystości, przyjęli formułę, że zostanie przeczytany tylko list Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Zatem na prośbę reprezentantów autora listu, zamieszczamy jego treść
 
Drodzy Rolnicy!
Panie Starosto!
Panie Burmistrzu!
Państwo Burmistrzowie i Wójtowie!
Szanowni Mieszkańcy Kowala i Okolicy
Drodzy Mieszkańcy Powiatu Ziemskiego Włocławskiego
Wielce Szanowni Dożynkowi Goście

Dożynkowe święto jest związane przede wszystkim ze złożeniem podziękowań rolnikom za ich ciężką pracę. Czynimy to z wielką wdzięcznością i z radością z wyrazami szacunku i uznania.

Spotkania dożynkowe to także okazja do oceny i wymiany poglądów w sprawach dotyczących sytuacji w rolnictwie, na wsi i w kraju, a teraz także w Europie. Spotykają się tu przecież prawdziwi gospodarze, jakimi są rolnicy i przedstawiciele władz samorządowych.

Praca na roli ma swoją specyfikę mocno powiązaną z warunkami przyrodniczymi i klimatycznymi. Wielkość zbiorów nie jest do przewidzenia nawet przy zastosowaniu najnowszych technologii. W bieżącym roku ziemia wydała plon obfitszy niż w latach ubiegłych, ale równocześnie są bardzo poważne straty, dotykające wieli gospodarstw, także na terenie Kujaw i ziemi dobrzyńskiej, spowodowane przez tegoroczną suszę. Dotychczas, nie dopracowaliśmy się dobrego systemu, przy pomocy którego powstałe nadwyżki można by racjonalnie zagospodarować. Skomplikowana sytuacja międzynarodowa dodatkowo utrudnia sprzedaż naszych towarów. To wszystko przekłada się na niskie ceny i brak opłacalności wielu produktów rolnych.

Rolnicy nie są w stanie poradzić sobie z tą wyjątkowo złożoną sytuacją bez pomocy zewnętrznej. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Unia Europejska podejmują działania zmierzające do wsparcia rolników poprzez udział w pokryciu poniesionych strat w gospodarstwach. Środki na ten cel będą pochodzić z budżetu UE i budżetukrajowego. Z województwa kujawsko-pomorskiego pochodzi także obecny Minister Rolnictwa i Rozwoju Ardanowski, który rozpoczął wdrażanie programu pn. Plan dla Wsi.

Ufam, że Wspólnota Europejska wyjdzie obronną ręką z tak trudnej sytuacji i ochroni swoich rolników. Wspólna polityka rolna w Europie to nie tylko jednolity rynek i wolny przepływ towarów, ale także podobne formy wsparcia i wspólna walka o interesy europejskiego rolnictwa.
Na zakończenie pragnę się Wam nisko pokłonić i jeszcze raz podziękować za Wasz trud i za Waszą ciężką pracę. Jednocześnie zachęcam do organizowania się w grupy producentów i inne związki, aby móc skutecznie dbać o swoją sytuację ekonomiczną i walczyć o należne prawa i zabezpieczenia. Życzę, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie zabrakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bezopieki.

Organizatorzy tegorocznych dożynek wybierając ten termin uroczystości kierowali się także względami patriotycznymi. Dzień 15 sierpnia jest dniem szczególnym, bo naznaczonym przez historię Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.

15 sierpnia obchodzimy dwa święta: kościelne i państwowe, bowiem w tym dniu przypada zarówno Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny (Matki Boskiej Zielnej), jak i Święto Wojska Polskiego. Matka Boska Zielna zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach europejskich czczona jest jako patronka ziemi i płodów rolnych. W tym dniu składane są symboliczne dary w postaci warzyw, ziół czy kwiatów.

Również dziś obchodzimy Święto Wojska Polskiego, ustanowione w rocznicę tzw. Cudu nad Wisłą. Upamiętniono w ten sposób zwycięską bitwę warszawską. Bitwa rozegrała się na przedpolach Warszawy w 1920 roku. Wojsko polskie pod dowództwem Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego odparło natarcie Armii Czerwonej. Był to jeden z przełomowych momentów wojny polsko-bolszewickiej. Warto dzisiaj przypomnieć to ważna wydarzenie w historii nie tylko Naszej Ojczyzny, ale i całej Europy. Wśród żołnierzy, którzy walczyli o niepodległość Polski, byli także mieszkańcy Kowala i Okolicy. Niektórzy z nich oddali za Polskę życie i spoczywają na kowalskim cmentarzu. Pamiętajmy o nich! Chwała bohaterom!

Wszystkim Mieszkańcom Powiatu Ziemskiego Włocławskiego, Samorządowcom, Burmistrzom i Wójtom oraz Wszystkim, którzy przyczynili się do uczczenia dzisiejszych świąt i rocznic patriotycznych i religijnym składam, w imieniu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, serdeczne podziękowanie.

Szczęść Wam Boże!

Krzysztof Czabański
Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

 

Komentarze (1)


colorado (2018-08-20 14:26:40) Zgłoś do moderacji
no to Was rolniki zaszczyt kopnął ,jakiś Czabański wam list wysłał ,teraz będziecie szczęśliwi i bogaci

Dodaj swój komentarz