Dożynki Powiatowe za nami

2018-08-16 14:00:49, Maciej Kowalczyk

To było niezwykle barwne święto rolników, którego hasło przewodnie nawiązywało wprost do obchodów 100-lecia polskiej niepodległości. "Ojczyźnie naszej plon niesiemy, plon" - pod tym hasłem w Kowalu zebrali się przedstawiciele samorządu, delegacje gmin i najważniejsze - mieszkańcy.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12:00 mszą świętą dziękczynną, za tegoroczne plony i niepodległość. Po tej uroczystości uczestnicy przemaszerowali na Plac Rejtana. Tam odbyło się uroczyste odsłonięcie Pomnika Niepodległości.

Decyzja o zbudowaniu monumentu zapadła w 2016 roku, od tego czasu w pracowni rzeźbiarskiej Tadeusza Biniewicza w Gostyninie powstawał orzeł- będący ukoronowaniem pomnika. Rzeźba pojawiła się a postumencie już w kwietniu i pierwotnie, jej oficjalne odslonięcie zaplanowane było na Święto Niepodległości. Zmieniono jednak tę decyzję i wydaje się, że uroczyste, tegoroczne dożynki, które w sposób naturalny wpisały się w obchody Roku Niepodległości, były okazją ku temu jeszcze lepszą.

Po odsłonięciu rzeźby, uczestnicy dożynek udali się na miejski stadion, gdzie odbyły się główne uroczystości. Barwny korowód prowadzony przez dożynkowych starostów - Alinę Osmałek z Rakutowa i Tadeusza Nakonowskiego z Kowala, w towarzystwie orkiestry, dotarł tam przed 15:00. Na stadionie tradycyjnie podzielono się chlebem wypieczonym z tegorocznej mąki, a widzowie mogli podziwiać tradycyjne wieńce dożynkowe. 

Do późnego wieczora trwała tam zabawa, której towarzyszył występ zespołu "Śląsk", oraz grupy "Kombii". Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji.

 

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz