To badanie może uratować życie

2018-08-10 08:29:55, Maciej Kowalczyk

W całym regionie trwa finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego wojewódzki program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. W ramach programu, w 14 wybranych placówkach, mieszkańcy mogą skorzystać z bezpłatnego badania kolonoskopowego. Także we Włocławku.

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Należy do tak zwanych chorób cywilizacyjnych – sprzyjają mu siedzący tryb życia, wysoko przetworzona żywność, używki. Rozwija się przez kilkanaście lat, długo nie dając uchwytnych objawów. Ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem, dlatego osobom po 50. roku życia zaleca się regularne badania profilaktyczne.

Z bezpłatnych przesiewowych badań kolonoskopowych mogą skorzystać osoby z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego – w wieku 50-65 lat, a także młodsze,  w których rodzinach stwierdzono wcześniej tego rodzaju schorzenia. Stosownie do wskazań medycznych, niektóre z tych badań zostaną przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym. W razie potrzeby podczas kolonoskopii zostanie wykonana niewielka interwencja chirurgiczna (polipektomia - usuwanie niedużych niezłośliwych zmian) lub pobrane zostaną wycinki tkanek do badania histopatologicznego. 

Czas oczekiwania na badanie wynosi obecnie od jednego do kilku tygodni. We Włocławku przeprowadzane są w dwóch placówkach - w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, oraz w Centrum Diagnostyczno-Leczniczym przy ulicy Królewieckiej.

Zapraszamy do skorzystania z uruchomionego w Urzędzie Marszałkowskim telefonu informacyjnego 56 652 18 73 (Wydział Zdrowia), pod którym udzielane są szczegółowe informacjie na temat tego, gdzie się zgłosić na badania. 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz