DKF Ósemka zaprasza na dokumenty

2018-07-12 08:43:10, Maciej Kowalczyk


kiedy 2018-07-16 | 18:00 gdzie Multikino

DKF Ósemka zaprasza na kolejne spotkanie z filmem dokumentalnym. W poniedziałek, 16. lipca w Akademii Dokumentalnej publiczność będzie miała okazję zobaczyć dwa filmy: „Twarze, plaże” i „Człowiek delfin”.

Pierwszy film, "Twarze, plaże" to wzruszająca opowieść o podróży dwójki ludzi, autorów dokumentu, po najodleglejszych zakątkach Francji. Agnès Varda, francuska fotografka i reżyserka filmowa, przedstawicielka francuskiej Nowej Fali, laureatka honorowego Oscara® za całokształt twórczości oraz honorowego Cezara, oraz znany francuski fotograf, uliczny artysta, graficiarz ukrywający się pod inicjałami JR. Ona ma prawie 90 lat, on 33. Ona pracowała z Jean-Lukiem Godardem, on tworzy gigantyczne murale w różnych miejscach na całym świecie. Łączy ich zamiłowanie do obrazów, a zwłaszcza kwestionowanie sposobu, w jaki są pokazywane. Varda wybrała kino, JR tworzenie fotograficznych galerii na wolnym powietrzu. Poznali się w 2015 roku i od razu postanowili nakręcić film we Francji, z dala od wielkich miast. Wyruszyli w podróż starą, przerobioną na gigantyczny jeżdżący aparat fotograficzny furgonetką, w środku, której znajdowała się fotobudka. W ten sposób powstał dokumentalny film drogi – portret zanikających powoli francuskich peryferii, z dala od miejskiego zgiełku, które w wyniku rozwoju technologicznego stały się głęboką prowincją. Ta filmowa celebracja życia i przyjemności płynącej ze spotkania z drugim człowiekiem jest również dokumentacją wzajemnej przyjaźni dwojga bliskich sobie artystycznie i mentalnie osobowości, które dzielą co prawda pokolenia, ale łączą podobne poglądy i postawy wobec życia. Ten film to także radosne świętowanie czystej potrzeby tworzenia sztuki. Projekcja filmu rozpocznie się o godz. 18:00.

Na drugi dokument zapraszamy o godz. 19:30. Bedzie to „Człowiek delfin” – filmowy portret Jacques’a Mayol’a, jednego z największych nurków w historii, wielokrotnego rekordzisty świata w nurkowaniu głębinowym, określanego mianem człowieka delfina, teoretyka i pasjonata nurkowania, filozofa, którego życie stało się inspiracją kultowego filmu Luca Bessona „Wielki błękit”. Oparty na unikalnym archiwum Mayola film portretuje jego życie i filozofię. Udajemy się w fascynującą podróż do podwodnego świata, zanurzając się w zmysłowym i transgranicznym doświadczeniu swobodnego nurkowania. Podróżujemy przez Japonię, Mami, Marsylię, wyspy Caicos, Kalymnos i Elbę, które w sposób znaczący wpłynęły na biografię Mayola. Narratorem filmu jest Jean-Marc Barr – odtwórca roli Mayola w filmie „Wielki błękit”. Film splata wspaniałą współczesną fotografię podwodną w wykonaniu najlepszych na świecie nurków z intymnymi komentarzami najbliższych przyjaciół Mayola, rodziny oraz mistrzów świata w nurkowaniu: Williama Trubridge’a, Mehgan Heaney-Grier i Umberto Pelizzariego.

Wstęp na seanse jest bezpłatny. Sponsorem Akademii Dokumentalnej we Włocławku jest Fundacja ANWIL dla Włocławka.

 

 


 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz