Zamknij X

Będzie błyskać i grzmieć

2018-07-04 13:07:50, Maciej Kowalczyk


kiedy 2018-07-13 | 16:00 gdzie Tereny zielone przy Hali Mistrzów (Grzywno) Włocławek

Trzy batalistyczne inscenizacje, rycerze, kawaleria i IV Przegląd Artylerii Czarnoprochowej. To tylko niektóre spośród atrakcji przygotowanych w tym roku przez organizatorów. IV Włocławski Piknik Historyczny zbliża się wielkimi krokami. Początek trzydniowej imprezy już 13 lipca.

Przed nami wielkie wydarzenie związane z militariami i historią. IV Włocławski Piknik Historyczny jest kontynuacją dorocznych działań Stowarzyszenia PATROL Włocławek, a w tym roku spotkanie połączono z IV Włocławskim Przeglądem Artylerii Czarnoprochowej oraz aż trzema inscenizacjami batalistycznymi z wykorzystaniem m.in. broni palnej, pokazów pirotechnicznych, kawalerii konnej oraz rekonstruktorów. Ponadto zaplanowano liczne pokazy dynamiczne i statyczne, konkursy z nagrodami oraz spotkania z historią. Wszytko to odbędzie się na terenie zielonym przy Hali Mistrzów (Grzywno).

Do Włocławka na trzy dni zjadą grupy rekonstrukcji historycznej oraz miłośnicy militariów, w tym zabytkowych pojazdów wojskowych, dawnej techniki wojskowej oraz historii. W tym roku miejscem IV Włocławskiego Pikniku Historycznego będzie teren rekreacyjny przy Hali Mistrzów (Grzywno), gdzie wydzielona zostanie specjalna strefa na potrzeby pokazów batalistycznych, ponadto stoiska tematyczne i dioramy przygotowane przez rekonstruktorów. Nie zabraknie również występów artystycznych, a wszystko w atmosferze patriotyzmu i powrotu do historii, która wpłynęła na nasze losy.

Warto nadmienić, że w ramach IV Włocławskiego Pikniku Historycznego odbędzie się również IV Włocławski Przegląd Artylerii Czarnoprochowej, w którym swoje działa i armaty zaprezentują członkowie bractw kurkowych. Przedsięwzięcie to jest organizowane w partnerstwie z Włocławskim Kurkowym Bractwem Strzeleckim. Zobaczymy zatem historycznych wojów oraz obsługę i wystrzały z dział, które rozegrane zostaną w formie konkursu.

Głównymi elementami IV Włocławskiego Pikniku Historycznego będą oczywiście inscenizacje batalistyczne. W sobotę cofniemy się w czasie do 1918 roku w ramach inscenizacji pn. „Droga ku wolności. 100-lecie odzyskania niepodległości we Włocławku”. Będziemy świadkami walk niepodległościowych w naszym mieście właśnie w listopadzie 1918 roku.

W ramach kolejnej sobotniej inscenizacji cofniemy się do 1939 roku i będziemy świadkami walk obronnych w rejonie Włocławka. Walki te rozegrały się w dniach 9-13 września i były istotnym elementem Bitwy pod Bzurą, gdzie do boju stanęły armie Poznań i częściowo armia Pomorze. Wojsko Polskie prowadziło skuteczną obronę przed Niemcami.

Kolejna inscenizacja odbędzie się w niedzielę (15 lipca) i będzie dotyczyć Hiszpańskiej Wojny Domowej w Hiszpanii 1936 roku. Wojna Domowa w Hiszpanii to ważny element historii świata i europy. Mimo tego, że mówi się o niej stosunkowo niewiele wojna domowa pomiędzy rządem Republiki Hiszpańskiej i opozycją traktowana była przez mocarstwa europejskie jako poligon do testowania nowych rodzajów broni w warunkach bojowych. Konflikt trwający w latach 1936 – 1939 uznawany jest jako preludium II wojny światowej, gdyż obie strony miały wsparcie z zagranicy. W wydarzeniach tych udział mieli również Polacy – XIII Brygada Międzynarodowa im. Jarosława Dąbrowskiego (potocznie: Dąbrowszczacy). Były to ochotnicze oddziały wojskowe tworzone przez obywateli II RP oraz emigrantów.

Zobaczymy również pokaz kawalerii konnej, pokazy rycerskie oraz koncert dzieci i młodzieży z Klubu Piwnica, które wraz z Kapelą z Szacoonkiem przygotowali wspólny program artystyczny z pieśniami patriotycznymi. Zwieńczeniem trzydniowego spotkania z historią będą liczne pokazy, prezentacje i wystawy.

Najważniejsze elementy programu IV Włocławskiego Pikniku Historycznego*
*program może ulec zmianie

Piątek – 13 lipca 2018
16.00 – pokazy i prezentacje pojazdów, stoiska tematyczne
18.00 – prezentacja Włocławskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego

Sobota – 14 lipca 2018
12.00 – rozpoczęcie Pikniku, prezentacja programu
12.40 – IV Włocławski Przegląd Artylerii Czarnoprochowej
13.00 – Prezentacja kawalerii konnej
13.30 – występ artystyczny, Moja Piwnica oraz Kapela z Szacoonkiem cz. I
14.30 – Inscenizacja batalistyczne – Włocławek 1918r.
15.15 – IV Włocławski Przegląd Artylerii Czarnoprochowej
15.45 – Rycerze – pokaz
16.15 – występ artystyczny, Moja Piwnica oraz Kapela z Szacoonkiem cz. II
17.00 – IV Włocławski Przegląd Artylerii Czarnprochowej
17.30 – Krav Maga
18.00 – Inscenizacja batalistyczna – Włocławek 1939r.
18.45 – IV Włocławski Przegląd Artylerii Czarnoprochowej

Niedziela – 15 lipca 2018
10.00 – Włocławskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie
12.00 – Inscenizacja batalistyczna – Wojna Domowa w Hiszpanii 1936
12.45 – Pokazy i prezentacje

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz