Wakacyjny Festiwal Teatrów Dziecięcych z Zagranicy

2018-07-02 18:08:36, Maciej Kowalczyk

Od 12 lat, każdego roku na przełomie czerwca i lipca we Włocławku odbywa się Wakacyjny Festiwal Teatrów Dziecięcych z Zagranicy. Publikujemy relację zdjęciową i wideo.

Festiwal zagościł we Włocławku od 27 czerwca do 2 lipca, a udział w nim wzięło 120 młodych aktorów z Ukrainy, Litwy i Białorusi skupionych w polonijnych zespołach teatralnych działających przy polskich szkołach i stowarzyszeniach.

Spektakle odbywały się w Teatrze Impresaryjnym im. Włodzimierza Gniazdowskiego, a podobnie jak w latach ubiegłych biletem wstępu na przedstawienia była polska książka, którą uczestnicy mogą zabrać do domu.

27 czerwca, podczas inauguracji zaprezentowano w ramach Wieczoru Gospodarzy przedstawieni pt REWIZOR w wykonaniu Teatru Ludzi Upartych. W czwartek i Piątek odbywały się prezentacje konkursowe, a w ramach wieczornych pokazów zobaczyliśmy spektakle: „Chłopcy z Placu Broni” i „Trzy razy bajka” Teatru Skene, a w piątek kameralne przedstawienie Teatru Ludzi Upartych pt: „Pif paf! Jesteś trup!”. W sobotę natomiast wystawiono przedstawienie „Elikia” w wykonaniu Teatru Talia z Chroskkowa oraz „Jacyś ludzie” w wykonaniu Teatru Bomba z Krojczyna.

Uroczysta Gala Festiwal odbyła się w niedzielę 1 lipca, a publiczności zaprezentowano przedstawienie „Zupa rybna w Odessie” – monodram o Janie Karskim – w wykonaniu Sebastiana Rysia, aktora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Punktem kulminacyjnym było oczywiście wręczenie dyplomów i nagród uczestnikom Festiwalu.

Jury XIII Wakacyjnego Festiwalu Teatrów Dziecięcych zza Granicy przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Indywidualne nagrody za stworzenie interesujących postaci scenicznych:
Antonina Zubrik i Jan Gurendo z Teatru „Master OK” oraz Karina Sajdudinowa i Adriana Rybak z Teatru „MY”.

I Nagroda – Teatr Potocki Związek (Białoruś) za spektakl „Ponieże ot pririożenia”
II Nagroda – Teatr „Wesoła gromada” (Litwa) za spektakl „Wagary”
III Nagroda Teatr „Twardy orzeszek” (Litwa) za spektakl „Światła wielkiego miasta”.

Organizatorzy Festiwalu: Teatr Impresaryjny im. Włodzimierza Gniazdowskiego, Dobrzyńsko-Kujawskie Towarzystwo Kulturalne, przy współpracy Senatu RP, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urzędu Miasta Włocławek.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz