18 marca w Muzeum Etnograficznym we Włocławku odbył się XIV Kiermasz Wielkanocny.
Wśród wystawców znaleźli się twórcy ludowi należący do Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz rękodzielnicy z Aleksandrowa Kujawskiego, Inowrocławia, Izbicy Kujawskiej, Kowala, Torunia, Włocławka i wielu innych miejscowości.
Na stoiskach pojawiły się ozdoby kojarzone ze świętami Wielkiejnocy, np. tradycyjne palemki wykonane z gałązek wierzby z baziami, borówkami i bukszpanem, pisanki malowane farbami, oklejane nićmi, robione na szydełku, koszyczki z wikliny i słomy oraz serwetki niezbędne do przygotowania „święconki”; baranki, zajączki, koguciki z masy solnej, ciasta chlebowego, drewna.
Kolekcjonerzy niepowtarzalnych, ręcznie wykonywanych przedmiotów mogli liczyć na kramy z wyrobami garncarskimi, kowalskimi, plecionkarskimi, rzeźbami świątków, aniołów, haftowanymi i szydełkowymi obrusami, biżuterią ze srebra i kamieni, torbami, zabawkami.
Wytwórcy swojskiego i ekologicznego jadła zaproponowali tradycyjne wypieki, przetwory, miody, sery, chleby, wędliny, kawy i herbaty.
Świąteczny nastrój wprowadziły warsztaty plastyczne dla dzieci oraz wystawa pt. „Wielkanocne pisanki”, na której zaprezentowane zostały klasyczne i współczesne dekoracje jajek (czynna od kiermaszu do drugiego dnia świąt). Uczestnicy imprezy mogli również zwiedzić nowo otwartą wystawę czasową „Fotografie od szewca. Roberta Pokory świat na szklanych negatywach”.
Komentarze (0)