Rodzina Migdalskich zginęła w ostatnich dniach okupacji niemieckiej w styczniu 1945 roku, za pomoc udzieloną partyzantom działającym w okolicach Włocławka. W celu upamiętnienia ich ostatniej drogi, powstanie szlak pieszo-rowerowy.
Celem powstania szlaku jest nagłośnienie i upamiętnienie tragicznych losów rodziny Migdalskich. Zostali oni spacyfikowani przez okupanta niemieckiego w styczniu 1945 roku za pomoc udzieloną spadochroniarzom. Zamordowano wtedy dwóch partyzantów oraz czterech członków rodziny, w tym 12-letniego Stefana.
Do dzisiaj na terenie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego znajduje się Miejsce Pamięci Narodowej zwane „Migdalszczyzną” To właśnie tam rozpoczynają się tragiczne losy rodziny Migdalskich. Wraz z pracownikiem Parku i jednocześnie koordynatorem działań związanych z powstaniem szlaku Lesławem Urbankiewiczem odwiedziliśmy z kamerą kilka miejsc związanych z tragiczną historią. Poniżej prezentujemy materiał z tego wyjazdu.
Szlak będzie miał długość około 30 km i będzie przeznaczony zarówno dla rowerzystów jak i dla pieszych. Będzie wiódł od Migdalszczyzny, przez Park Krajobrazowy do Włocławka, m.in. pod siedzibę Gestapo oraz w okolice Wieńca Zdroju.
Szlak zostanie otwarty jeszcze w tym roku, a w ramach prac wykonane zostanie oznakowanie, tablice informacyjne oraz odnowione zostaną miejsca pamięci. 28 lutego w Urzędzie Miasta we Włocławku odbyła się uroczystość podpisania porozumienia w sprawie opracowania, wytyczenia i wyznakowania szlaku turystycznego pn. Szlak Męczeństwa Rodziny Migdalskich.
Komentarze (0)