28 lutego w Urzędzie Miasta we Włocławku odbyła się uroczystość podpisania porozumienia w sprawie opracowania, wytyczenia i wyznakowania szlaku turystycznego pn. Szla Męczeństwa Rodziny Migdalskich.
Porozumienie podpisali przedstawiciele następujących instytucji uczestniczących w tworzeniu szlaku: Witold Kwapiński, Dyrektor Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego, Andrzej Tyrjan, Prezes Oddziału Kujawskiego PTTK we Włocławku, Włodzimierz Pamfil, Nadleśniczy Nadleśnictwa Włocławek oraz jednostek samorządowych po których terenie przebiegać będzie szlak: Stanisław Adamczyk, Wójt Gminy Kowal, Piotr Stanny, Sekretarz Gminy Włocławek, Marek Wojtkowski, Prezydent Miasta Włocławek oraz Wojciech Zawidzki, Burmistrz Brześcia Kujawskiego. Strony Porozumienia zobowiązały się do wzajemnego wspierania inicjatywy utworzenia Szlaku Męczeństwa Rodziny Migdalskich oraz zadeklarowały czynny udział w pracach zmierzających do jego powstania.
Celem inicjatywy jest nagłośnienie i upamiętnienie tragicznych losów rodziny Migdalskich, spacyfikowanej przez okupanta niemieckiego w styczniu 1945 roku za pomoc udzieloną partyzantom działającym w okolicach Włocławka. W wyniku tej pacyfikacji dwóch partyzantów i czterech członków rodziny Migdalskich poniosło śmierć. Otwarcie szlaku planuje się na jesień 2018 roku
Warto wiedzieć: na terenie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego znajduje się Miejsce Pamięci Narodowej zwane „Migdalszczyzną”. Miejsce to związane jest z tragicznymi losami rodziny Migdalskich, zamieszkujących podczas II wojny Światowej osadę Telążna Leśna.
W styczniu 1945 roku gospodarstwo Migdalskich zostało spacyfikowane przez okupanta niemieckiego za pomoc udzieloną partyzantom. W trakcie pacyfikacji zginęło dwóch partyzantów ukrywających się w gospodarstwie oraz dwunastoletni syn Migdalskich Stefan, a rodzice zostali aresztowani i przewiezieni na gestapo do Włocławka, gdzie wkrótce dołączył do nich syn Zygmunt. Cała trójka wraz z sześcioma innymi osobami więzionymi przez Niemców została rozstrzelana w ostatniej egzekucji jaką wykonali okupanci niemieccy 18 stycznia 1945 roku w okolicach Wieńca Zdroju.
Jednostkowy wymiar wielkiej tragedii rodziny Migdalskich, która dokonała się tuż przed wyzwoleniem spod okupacji niemieckiej, wywiera duże wrażenie na osobach poznających losy tej rodziny. Inicjatorzy uczczenia pamięci rodziny Migdalskich postanowili połączyć miejsce, gdzie rozpoczęła się tragedia z miejscem, gdzie dopełnił się ich los. Tak narodził się projekt utworzenia szlaku turystycznego o nazwie Szlak Męczeństwa Rodziny Migdalskich. W ramach projektu planuje się wytyczyć trasę szlaku, oznakować ją i stworzyć infrastrukturę rekreacyjną.
Komentarze (0)