Zamknij [X]

RIO przywróciło 16 inwestycji do budżetu. Jest szansa na kompromis?

2018-02-22 16:36:07, Maciej Kowalczyk

W środę zapadła decyzja Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy w sprawie finansów miasta. Do budżetu wróci 16 inwestycji długoterminowych. W poniedziałek planowane jest spotkanie radnych z prezydentem Włocławka.

To pierwsza tego typu sytuacja, która wymaga naprawy zapisów budżetu miasta. Regionalna Izba Obrachunkowa wyznaczyła termin podjęcia decyzji przez Radę Miasta Włocławek ws. nowego budżetu do 13 marca br. Chodzi o inwestycje długoterminowe, których część zdjęto większością głosów Rady Miasta, którą stanowią radni Prawa i Sprawiedliwości i radnych niezależnych. Są to inwestycje, na które zgodnie z zapisami prawa prezydent ma upoważnienie na zaciąganie zobowiązań długoterminowych.

Podpisując umowy, środki finansowe muszą być zabezpieczone w pierwszych i kolejnych latach, dlatego też radni nie mieli możliwości i prawa zdjąć środków z kontynuowanych inwestycji – jak mówi zastępca prezydenta ds. Rozwoju i Inwestycji Magdalena Korpolak – Komorowska.

Chodzi o 16 kontynuowanych inwestycji, w tym: tworzenie parku na Słodowie, rewitalizacji ogrodu na Pompce, budowy kompleksu sportowego przy Szkole Podstawowej nr 23, termomodernizację budynków oświatowych (etap 3 i 4), budowę al. Jana Pawła II, czy budowę średnicówki. Inwestycje te będą zatem kontynuowane zgodnie z wcześniej przyjętym harmonogramem.

Jak mówi zastępca prezydenta Magdalena Korpolak – Komorowska – prezydent wyszedł z propozycją spotkania do przewodniczących klubów radnych na temat zachowania środków na inwestycjach kontynuowanych i przeznaczenie kwoty ponad 3 mln zł na nowe inwestycje jednoroczne. 

Do rozmów na temat budżetu gotowy jest szef klubu radnych PiS Jarosław Chmielewski. Dodaje również, że kwoty, na które są zawarte umowy są niższe, niże te zabezpieczone w budżecie, więc widzi możliwości rozwiązania problemów.

Jest to czas, abyśmy wypracowali konsensus, mimo tego, że można było to zrobić wcześniej. Myślę, że nastąpi opamiętanie i uchwalimy budżet, jaki będzie odpowiadał wszystkim wymogom i zabezpieczał potrzeby wszystkich mieszkańców miasta – jak mówi Jarosław Chmielewski.

W sprawie wypowiedział się również przewodniczący Rady Miasta Włocławek, w którego opinii sytuacja spowodowała, że Rada odzyskała podmiotowość. Żałuje jednak straconego czasu, gdyż ogłaszając przerwę w sesji budżetowej w grudniu miał nadzieje na konsultacje. 

Krzysztof Kukucki odnosząc się do decyzji RIO podkreślił, że jest to kompromitacja dla tych osób, które wnioskowały o zmiany w budżecie i głosowały za nimi, mając na uwadze tak oczywiste rzeczy jak zobowiązania długoterminowe. Zaapelował do radnych aby zaczęli pracować dla mieszkańców Włocławka.

Termin sesji Rady Miasta Włocławek poznamy najprawdopodobniej po spotkaniu ws. budżetu, które odbędzie się w najbliższy poniedziałek.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz