Koncert Yegora Zabelova w Rejsie na Przystani

2018-02-22 11:28:58, Q4.pl

Yegor Zabelov to jeden z najbardziej oryginalnych akordeonistów we współczesnej muzyce Białoruskiej, kompozytor, autor muzyki do szeregu spektakli i kina.

Był częścią zespołu "Srebrne Wesele" i "Nagual", założył zespół "Gurzuf", z którym zagrał w superfinale festiwalu-konkursu "Global Battle of the Bands" w Londynie (2007), otrzymał honorową nagrodę w obwodzie sztuki współczesnej (Sankt Petersburg, 2010), zagrał ponad 400 koncertów po całej Europie.

Jego muzykę można scharakteryzować, jak eksperymentalny spław roku akordeonowego, awangardowego jazzu i neoklasyki. Zabelov sam znajduje w swoich kompozycjach wpływ muzyki minimalistow takich jak: Philip Glass, Steve Reich, Michael Nyman a także Arwo Piart, fińskiego akordeonisty eksperymentalisty Kimmo Pohjonena i jazzowego tria Esbjorn Svensson Trio.

Na polskiej scenie współpracował z legendą sceny niezależnej Włodkiem Kiniorem Kiniorskim (m.in. Izrael, Kinor Sky Orchestra). Drugą kooperacją jest wyjątkowy projekt Big Lao Che Band (Lao Che i artyści z Białorusi), wymyślony i wyprodukowany specjalnie na Inne Brzmienia Art’n’Music Festival.

Stworzył muzykę do legendarnego, niemego filmu „Golem” z 1920 roku, na zamówienie festiwalu 25 Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku oraz do klasycznego obrazu „Menilmontant” Dimitrija Kirsanoffa, na otwarcie Centrum Kultury w Lublinie. Ostatnio zaś pracował dla teatru dramatycznego w Białymstoku przy realizacji „Sonki” Ignacego Karpowicza.

Koncert odbędzie się w piątek, 23 lutego o godz. 20:00 w klubokawiarni Rejs na Przystani
Bilety: 15zł

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz