Niezwykłe obrazy osadzonego w Zakładzie Karnym we Włocławku

2018-02-20 10:06:35, Maciej Kowalczyk

Z okazji 73 rocznicy Holocaustu, w Zakładzie Karnym we Włocławku powstała niezwykła wystawa obrazów, której autorem jest jeden z osadzonych. Obrazy obecnie są prezentowane w toruńskich szkołach, a w perspektywie czasu mają trafić również do Izraela.

Wystawa powstała spontanicznie, jako inicjatywa Służby Więzienne. Składa się z 14 obrazów pokazujących tragizm osób i tamtych wydarzeń. Namalował je jeden z osadzonych w ramach działalności kulturalno-oświatowej. 

Tematyka Holocaustu, to nie tylko tematyka eksterminacji narodu żydowskiego ale również polskiego i należy o tym pamiętać – jak mówi rzecznik prasowy Zakładu Karnego we Włocławku Tomasz Seroczyński. Bardzo ważne jest kształtowanie społeczne posiadanych postaw i kształtowanie tożsamości narodowej, również w procesie resocjalizacji – jak dodaje.

Większość obrazów wykonano na płótnie akwarelami. Każdy z nich jest mocno przemyślany przez autora, a łączą je numery obozowe. Wystawa, po ekspozycji w Zakładzie Karnym we Włocławku trafiła do toruńskich liceów ogólnokształcących. Jest również plan aby wystawę zaprezentować w Izraelu. W tej sprawie poczyniono już pierwsze ustalenia z organizacją, która zainteresowała się obrazami.

Poniżej publikujemy materiał wideo odnośnie wystawy, w tym rozmowę ze skazanym dot. obrazów.

Komentarze (6)


LOka (2018-02-20 20:03:23) Zgłoś do moderacji
Panie nie wiem za co siedzisz w zakładzie karnym ale talent Pan masz. Dobrze ze Pan działasz twórczo i cos robisz.
Anonimowy (2018-03-01 01:14:45) Zgłoś do moderacji
Urodzilam sie we Wloclawek, obecnie mieszkal na Floryda. USA. Malowidla jakie Pan tworzy Robia niesamowite wrazenie.Mam na dzieje ze te dziela beda mogli og ladac w Galeriah na calm swiecie.Zycze Pan dalszych sukcesow .Do not give up
Michalina (2018-03-03 07:43:06) Zgłoś do moderacji
Pana obrazy zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Jest Pan niezwykle utalentowanym i wrażliwym człowiekiem. Gratuluje tej wystawy i życzę jeszcze wielu kolejnych. Serdecznie Pana pozdrawiam.
Michalina (2018-03-03 07:43:07) Zgłoś do moderacji
Pana obrazy zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Jest Pan niezwykle utalentowanym i wrażliwym człowiekiem. Gratuluje tej wystawy i życzę jeszcze wielu kolejnych. Serdecznie Pana pozdrawiam.
Ewa 60 (2018-04-05 21:22:00) Zgłoś do moderacji
Szkoda że tak zdolni ludzie trafiają do więzienia ale może pobyt tam zmusi pana do refleksji, prace bardzo ciekawe. Miło się je oglądało choć temat smutny i trudny. GRATULUJĘ pomysłowości. Ewa
Anna zimnawoda (2018-08-04 13:02:55) Zgłoś do moderacji
Tak trzymaj mój drogi kolego Pm to jest piękne co zrobiłeś brakło mi slow

Dodaj swój komentarz