
W dniu 12.02.2018 r. Zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. we Włocławku, podpisał umowę z Wykonawcą zadania „Renowacja sieci kanalizacyjnej w aglomeracji Włocławek – cz. 3”, które realizowane będzie w ramach Projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracji Włocławek III etap” współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Wykonawcą zadania zostało Konsorcjum firm: Firma Handlowo-Usługowa Instbud Stanisław Boguta Sp. J (Lider) oraz Instbud Sp. z o.o. (Partner), a jego wartość wynosi ok. 12,6 mln zł netto. Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest w terminie do 24 miesięcy od daty zawarcia umowy, który upłynie w lutym 2020 r.
Przedmiotem zawartej umowy jest zaprojektowanie oraz wykonanie robót budowlanych polegających na renowacji i przebudowanie istniejących kanałów sanitarnych i deszczowych o łącznej długości około 18,8 km oraz renowacji i wymianie kilkuset studni kanalizacyjnych w 57 ulicach zlokalizowanych na terenie czterech włocławskich osiedli: Kazimierza Wielkiego, Południe, Śródmieście oraz Zazamcze. Umowa obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej i technicznej oraz wykonanie robót budowlanych w oparciu o sporządzoną dokumentację. W ramach kompleksowej realizacji zadania Wykonawca zrealizuje również wszelkie roboty – prace pomocnicze i towarzyszące, które są konieczne do prawidłowego wykonania robót ujętych w ofercie Wykonawcy, tj. organizacja i zabezpieczenie placu budowy oraz wszelkie prace przygotowawcze i porządkowe wraz z uporządkowaniem terenu po zakończeniu budowy.
Zadanie swoim zakresem obejmuje modernizację istniejącej sieci kanalizacyjnej w ulicach Bukowa, Zdrojowa, Wolność, Leśna, Ostrowska, Żytnia, Pogodna, Żwirowa, Toruńska, Hoża, Promienna, Targowa, Borowska, Witosa, Kraszewskiego, Młynarska, Energetyków, Wierzbowa, Plac Kolanowszczyzna, Starodębska, PCK, Pl. Staszica, Jodłowa, Reymonta, Nowomiejska, Weselna, Ptasia, Planty I, Łanowa, Stawowa, Bagienna, Chmielna, Wodna, Hubala, Starzyńskiego, Korczaka, Olszowa, Kapitulna, Fredry, Dziewińska, Planty, Biskupia, Łazienna, Szczęśliwa, Bojańczyka, Jagiellońska, Żelazne Wody, Szpitalna, Piwna, Kręta, Kryniczna, Ceglana, Wieniecka, Zapiecek, Polna, Okrężna, Stodólna.
Ze względu na gęstość zabudowy i duże natężenie ruchu w obrębie przedmiotowych ulic większość prac modernizacyjnych zostanie wykonana metodą bezwykopową za pomocą termoutwardzalnego rękawa uszczelniającego, natomiast studzienek kanalizacyjnych - za pomocą chemii budowlanej oraz tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem szklanym. Przewiduje się wykonanie renowacji większości kanałów z zastosowaniem technologii rękawa utwardzanego termicznie, adresowanej do napraw przewodów kanalizacyjnych, z użyciem włókna szklanego nasączonego żywicą poliestrową utwardzanego lampami UV lub parą wodną.
Ze względu na zły stan techniczny przewidzianej do modernizacji infrastruktury kanalizacyjnej, uzasadnieniem dla realizacji zadania jest w szczególności zapewnienie bezawaryjnego funkcjonowania kanalizacji miejskiej, wyeliminowanie nieszczelności oraz ograniczenie ilości wód infiltracyjnych przedostających się do kanałów.
W związku z powyższym zasadniczym celem realizacji zadania jest poprawa funkcjonalności systemu kanalizacyjnego, stanu technicznego rurociągów i studni oraz ich bezawaryjności, a co za tym idzie zmniejszenie kosztów eksploatacji uzbrojenia w ww. ulicach. Projektowana modernizacja zapewni uzyskanie odpowiednich parametrów hydraulicznych i wytrzymałościowych istniejących kolektorów sanitarnych i deszczowych oraz przedłuży żywotność kanałów poprzez wzmocnienie ich konstrukcji, uszczelnienie i ochronę przed dalszą degradacją. W wyniku zamontowania w obecnie eksploatowanych kanałach nowych konstrukcyjnych powłok gwarantujących ich nośność dostosowaną do obowiązujących wymogów i norm, przewiduje się znaczne ograniczenie ryzyka wystąpienia awarii. Ponadto wyeliminowanie zjawiska eksfiltracji i infiltracji ścieków wpłynie na poprawę stanu środowiska naturalnego.
Podsumowując, zrealizowanie przedsięwzięcia oraz kolejnych zadań w ramach Projektu POIiŚ 2014-2020 przyczyni się do osiągnięcia głównego celu realizacji Projektu jakim jest poprawa jakości systemu wodno-kanalizacyjnego w aglomeracji Włocławek, w tym do uzyskania efektu ekologicznego oraz osiągnięcia europejskich standardów w zakresie wyposażenia Włocławka w zmodernizowany system kanalizacyjny.
Komentarze (0)