Zmiany w organizacji systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego

2018-02-09 11:20:03, Q4.pl

W środę, 7 stycznia, w Delegaturze Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Brzeskiej we Włocławku, odbyła się konferencja prasowa poświęcona w organizacji systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w województwie kujawsko-pomorskim w 2018 roku.

W konferencji udział wzięli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Jakub Wawrzyniak dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, Jarosław Chmielewski radny Rady Miasta Włocławek, przewodniczący klubu radnych PiS oraz Adrian Mól Rzecznik Prasowy Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

W związku z trudnościami w zapewnieniu obsady lekarskiej w ambulansach specjalistycznych we Włocławku, Lipnie, Bydgoszczy, Toruniu, Chełmży, Świeciu, Wąbrzeźnie, Radziejowie, Aleksandrowie Kujawskim, Brodnicy oraz Tucholi w wymienionych miejscowościach karetki specjalistyczne "S" zostaną zamienione na ambulanse podstawowe "P".

W naszym mieście jedna karetka z lekarzem zostanie zastąpiona dwiema z ratownikami medycznymi. Ta zamiana, jak zapewnia Mikołaj Bogdanowicz, poprawi bezpieczeństwo, szybkość, czas dojazdu do pacjentów. „Ratownik medyczny w karetce wykonuje 95% czynności, które wykonuje lekarz” - dodał wojewoda.

„W całym województwie od 1 lutego zamieniamy 12 zespołów oznaczonych literą S na zespoły podstawowe” - mówi Jakub Wawrzyniak - „Przede wszystkim ma to na celu 100% obsadę i 100% wyjazdowość. Tak żeby nie było sytuacji, że karetka jest wzywana a nie może wyjechać bo nie ma lekarza, który nie przyszedł na dyżur”

Zgodnie z opinią  dra n. med. Przemysława Paciorka Konsultanta wojewódzkiego ds. medycyny ratunkowej „Liczba ZRM typu „S” w województwie kujawsko-pomorskim w latach 2018-2028 musi ulec drastycznej zmianie (zmniejszeniu). Spowodowane jest to wieloma względami.
W 2020 roku upływa tzw. okres przejściowy, a tym samym możliwość pełnienia dyżurów w ambulansach ratunkowych lekarzy innych specjalności niż specjaliści medycyny ratunkowej. W obecnej chwili, w województwie kujawsko-pomorskim pracuje około 50 lekarzy posiadających tę specjalizację. Liczba ta od lat się nie zmienia i nic nie wskazuje na to, aby nastąpił dynamiczny wzrost tej populacji. Należy podkreślić, że połowa z nich dyplomuje się inną specjalnością i raczej skłania się głównie do jej uprawiania. Według szacunków Konsultanta wojewódzkiego ds. medycyny ratunkowej, minimalna liczba specjalistów medycyny ratunkowej w województwie kujawsko-pomorskim, którzy mogliby dyżurować w aktualnie funkcjonujących ambulansach typu „S” i zakontraktowanych Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych to około 200 lekarzy. Biorąc pod uwagę zainteresowanie specjalizowania się w medycynie ratunkowej nie jest to możliwe. Zatem należy uprzedzić moment wystąpienia kryzysu i stopniowo zamieniać funkcjonujące ZRM „S” na „P”.
W opinii Konsultanta wojewódzkiego ds. medycyny ratunkowej nie ma też logicznych przesłanek aby ten proces wstrzymywać.”

Łącznie na terenie powiatu włocławskiego będzie 9 zespołów ratownictwa medycznego, w tym jedna karetka oznaczona symbolem „S”.

Więcej informacji w poniższym materiale wideo.

 

Komentarze (1)


kes (2018-02-09 19:25:14) Zgłoś do moderacji
Rozumiem, że reforma to lepiej dla pacjentów, ale żeby tłumaczyć, ze pogotowia są lepsze bez lekarzy, to naprawdę tego trudno zrozumieć.

Dodaj swój komentarz