Zespół Szkół Technicznych w projekcie Instytutu Pamięci Narodowej: ''Pokaż, że pamiętasz''

2017-09-25 11:03:15, 0

Zespół Szkół Technicznych we Włocławku bierze udział w projekcie ,, Pokaż, że pamiętasz”. Akcja ta polega na znalezieniu i zaopiekowaniu się grobem osoby, która brała udział w postaniu warszawskim.

W ramach projektu - 25.10.2017r uczniowie Zespołu szkół Technicznych pod opieką Moniki Rębiałkowskiej i Sylwii Czerwińskiej-Modrzejewskiej odwiedzą grób Bogdana Edwarda Bubnowa, który włocławianom znany jest jako światowej sławy lekarz dermatolog. 

Bogdan Bubnow brał udział w Powstaniu Warszawskim - pełnił stopień strzelca w oddziale ,,B-2" Komendy Głównej Armii Krajowej - pułku, "Baszta’’ batalionu ,,Bałtyk’’ na szlaku bojowym na Mokotowie. Po powstaniu trafił do niewoli niemieckiej. W 1968 r. osiedlił się we Włocławku, gdzie zorganizował pierwszy w tym mieście Oddział Skórno-Weneryczny i Przychodnię Specjalistyczną. W 1982 r., na skutek pogarszającego się stanu technicznego budynków szpitalnych, przeniósł swój Oddział do pomieszczeń po byłym hotelu francuskich budowniczych włocławskich „Azotów”. Wyszkolił kilku specjalistów z zakresu dermatologii (…). Mimo pogarszającego się stanu zdrowia niemal do końca swojego życia kierował Przychodnią Specjalistyczną oraz prowadził konsultacje chorych w szpitalach włocławskich. 

Był współzałożycielem w 1979 r. Włocławskiego Towarzystwa Naukowego oraz członkiem kilku Towarzystw Lekarskich. Posiadał wiele odznaczeń m.in. Krzyż Powstańczy, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Order Bohatera Pracy w Służbie Zdrowia Koreańskiej Republiki Ludowej, który otrzymał za zwalczanie trądu w tym kraju, odznaki: Za zasługi dla województwa kieleckiego i Za zasługi dla miasta Włocławka i inne. 

Zmarł 16.II.1987 r. we Włocławku i został pochowany na miejscowym cmentarzu komunalnym. 

Ponadto tego dnia młodzież weźmie udział w prelekcji wygłoszonej przez Andrzeja Chmielewskiego i obejrzy wystawę w Starej Remizie, która towarzyszyła ogólnopolskiej akcji "Wyślij kartkę do Powstańców Warszawskich"

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz