
We wtorek w Urzędzie Miasta Włocławek odbyła się konferencja prasowa, której tematem była sytuacja w oświacie we Włocławku po wprowadzeniu założeń reformy edukacji.

Rok szkolny 2017/2018 jest szczególny ze względu na duże zmiany w systemie szkolnictwa w całej Polsce. Rozpoczęto proces likwidacji gimnazjów, ponadto utworzono szkoły branżowe, które zastąpiły zawodówki. W perspektywie czasu również wydłużony zostanie czas nauki w technikach i liceach. Jak mówi zastępca prezydenta Włocławka Barbara Moraczewska – szacuje się koszty wprowadzenia założeń reformy na około 5 mln zł. Kwota ta prognozowana jest na okres 3 lat. Ten rok kosztuje dodatkowo 700 tys. zł, które rozdysponowano między szkoły m.in. na adaptację pomieszczeń, dostosowania pracowni i doposażenie bibliotek. W szkołach podstawowych liczebność uczniów w klasach nie przekracza 25 osób, co pozwoliło również na ograniczenie zwolnień nauczycieli oraz zwiększenie komfortu pracy dla uczniów.
Odnotowano mniej uczniów w szkłoach podstawowych (obecnie około 7 tys.) oraz mniejsze zainteresowanie szkołami branżowymi. Wielu z nauczycieli skorzystało z możliwości wykorzystania urlopu na podratowanie zdrowia, a 32 osoby przeszły na emeryturę. M.in. dlatego we Włocławku pracę straciło jedynie 11 nauczycieli.
Pełen zapis wideo z konferencji prasowej publikujemy poniżej.
Komentarze (0)