Nowe przepisy w ruchu drogowym, pierwsze zatrzymane prawo jazdy

2026-03-16 13:46:39, Q4

Od 3 marca 2026 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego. Jedną ze zmian jest możliwość zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h, także poza obszarem zabudowanym na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej.

Wczoraj (15.03.2026) policjanci z włocławskiej grupy SPEED zatrzymali prawo jazdy za nadmierną prędkość na drodze krajowej nr 91 w kierunku Włocławka. 47-letni mężczyzna, prowadząc samochód marki Audi, jechał z prędkością 147 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 90 km/h. Przekroczenie prędkości o 57 km/h na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej skutkowało zatrzymaniem prawa jazdy.

Policjanci przypominają, że od 3 marca 2026 roku weszły w życie zmiany w przepisach dotyczących ruchu drogowego oraz uprawnień do kierowania pojazdami. Nowelizacja obejmuje między innymi kwestie związane z zatrzymywaniem prawa jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h. Do tej pory sankcja ta obowiązywała wyłącznie w obszarze zabudowanym. Obecnie prawo jazdy może zostać zatrzymane również poza obszarem zabudowanym, jeżeli kierujący przekroczy prędkość o ponad 50 km/h na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej.

Apelujemy do kierowców o rozsądek i przestrzeganie obowiązujących przepisów. Pośpiech może kosztować nie tylko prawo jazdy, ale przede wszystkim zdrowie lub życie.

źródło: KMP Włocławek

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz