Drogowe inwestycje wokół Włocławka

2025-07-09 14:54:04, Q4

Trwa gruntowna modernizacja całej jedenastokilometrowej drogi wojewódzkiej nr 268 z Brzezia do Brześcia Kujawskiego w powiecie włocławskim. W Wieńcu ruszyła budowa kanalizacji deszczowej. Poza przebudową jezdni inwestycja obejmuje także budowę drogi dla pieszych i rowerzystów. W powiecie włocławskim ruszą wkrótce remonty kolejnych dróg wojewódzkich i doświetlanie przejść dla pieszych.

Utrzymujemy bardzo dobre tempo modernizacji dróg w naszym województwa, widoczne jest to zwłaszcza w południowo-wschodniej części regionu – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Gruntowa modernizacja trasy z Brzezia do Brześcia Kujawskiego poprawi między innymi dojazd do Brzeskiej Strefy Gospodarczej. Wkrótce rozpoczniemy przebudowę kolejnych dróg wojewódzkich.

W zakres modernizacji wchodzą ułożenie nowych warstw nawierzchni, przebudowa skrzyżowań, budowa peronów i zatok autobusowych oraz wyposażenie drogi w elementy poprawiające bezpieczeństwo (bariery, znaki drogowe, oświetlone przejścia dla pieszych). Wzdłuż całej trasy powstanie ścieżka pieszo-rowerowa. W Wieńcu i Brzeziu uwzględniono konieczność budowy kanalizacji deszczowej. Zaawansowane prace prowadzone są wzdłuż ulicy Klonowej. Ruchem wahadłowym kieruje sygnalizacja. Na pozostałych odcinkach powstaną rowy zapewniające prawidłowe odwodnienie pasa drogowego. Wzdłuż drogi zbudowany też zostanie kanał technologiczny, który pozwoli w przyszłości na układanie nowych sieci, na przykład teletechnicznych, bez ingerencji w jej konstrukcję.

Wykonawca ułożył podbudowę i pierwsze warstwy nawierzchni na odcinku pomiędzy miejscowościami Brzezie i Wieniec oraz Wieniec i Stary Brześć Parcele. Wyremontowany został most we Wieńcu. Trwa przebudowa skrzyżowania z drogą dojazdową do centrum logistycznego. Po uzyskaniu zezwolenia na realizację inwestycji drogowej ruszą prace związane z budową ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż całej drogi. W jego ramach przebudowane zostaną też odcinki drogi przebiegające przez miejscowości Brzezie, Wieniec oraz Stary Brześć.

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Kobylarnia SA i Mirbud SA. Koszt to ponad 62 mln złotych, na montaż finansowy składają się środki budżetu województwa i środki rządowego programu inwestycji strategicznych w ramach Polskiego Ładu. Prace zostaną sfinalizowane w połowie przyszłego roku.

Kolejne inwestycje drogowe w powiecie włocławskim, które rozpoczną się w tym roku:

modernizacja drogi wojewódzkiej nr 270 na odcinku Milżyn – Skaszyn, dł. 3,25 km,
modernizacja drogi wojewódzkiej nr 270 na odcinku Izbica Kujawska – granica województwa, dł. 4,7 km,
modernizacja drogi wojewódzkiej nr 269 na odcinku Izbica Kujawska – Chotel, dł. 2,5 km,
modernizacja drogi wojewódzkiej nr 269 od granicy województwa do Chodcza, dł. 3 km.

W tym roku na tym terenie realizowane będą także prace związane z doświetlaniem przejść dla pieszych. Cały pakiet zadań obejmie doświetlenie 249 przejść dla pieszych oraz 27 przystanków zlokalizowanych w całym regionie. W powiecie włocławskim doświetlone zostaną przejścia na drodze wojewódzkiej nr 252 (Inowrocław-Włocławek) oraz DW nr 317 (Włocławek-Kruszyn). Kończą się prace projektowe.

W ostatnich latach w powiecie włocławskim udało się nam zrealizować szereg innych ważnych inwestycji drogowych. Najważniejsze z nich to:

  • budowa obwodnicy Lubrańca w ciągu drogi wojewódzkiej nr 270
  • przebudowa drogi wojewódzkiej nr 270 na odcinku Brześć Kujawski-Lubraniec
  • przebudowa drogi wojewódzkiej nr 265 na odcinku Brześć Kujawski-Kowal wraz z budową ścieżki rowerowej
  • przebudowa drogi wojewódzkiej nr 265 na odcinku Kowal-granica województwa
  • przebudowa drogi wojewódzkiej nr 269 na odcinku Chodecz-Choceń
  • przebudowa drogi wojewódzkiej nr 269 na odcinku Chotel-granica województwa

Rekordowe wydatki na drogi

Na wojewódzki program modernizacji dróg wojewódzkich przeznaczamy na najbliższe lata ponad 2 miliardy złotych. W ramach FEdKP 2021-2027 na inwestycje drogowe, w tym nasz regionalny program budowy obwodnic, przeznaczamy 136 mln euro.

źródło: UMWKP / fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz