11. Łabiszyńskie Spotkania z Historią 2025: “Kampania Włoska. Operacje specjalne”

2025-06-23 06:36:40, Q4

W miniony weekend, w dniach 20–22 czerwca 2025 roku, malowniczy Łabiszyn – położony zaledwie 90 km od Włocławka – po raz jedenasty stał się miejscem niezwykłej podróży w czasie. Wszystko za sprawą cyklicznego wydarzenia historycznego Łabiszyńskie Spotkania z Historią, które w tym roku odbywało się pod hasłem „Kampania Włoska. Operacje specjalne”.

Na trzy dni spokojne na co dzień miasteczko zamieniło się w żywe muzeum historii, w którym odtworzono realia II wojny światowej, a konkretnie dramatyczne epizody kampanii włoskiej. Tematem przewodnim były rekonstrukcje bitew i operacji specjalnych aliantów, w tym walk o Ankonę i Bolonię.

W wydarzeniu wzięło udział kilkuset pasjonatów historii z całej Polski – rekonstruktorzy w autentycznych mundurach oraz z wiernie odtworzonym sprzętem wojskowym z lat 40. ubiegłego wieku. Nie zabrakło efektownych pokazów pirotechnicznych, a całości towarzyszyła narracja historyczna, dzięki której widzowie mogli lepiej zrozumieć kontekst i znaczenie prezentowanych wydarzeń.

Sobotnie i niedzielne popołudnia wypełniły dioramy, czyli sceny z życia frontowego, które rozstawiono na rynku oraz w parku miejskim. Można było z bliska zobaczyć życie alianckiego i niemieckiego żołnierza, sprzęt medyczny, polowe punkty dowodzenia oraz wyposażenie jednostek specjalnych. To była prawdziwa lekcja historii na żywo – nie tylko dla pasjonatów wojskowości, ale też dla rodzin z dziećmi, które licznie odwiedzały stanowiska.

Organizatorzy zadbali o każdy detal, tworząc niezapomnianą atmosferę i dając uczestnikom możliwość przeniesienia się w czasie – zarówno poprzez dźwięki, obrazy, jak i emocje towarzyszące rekonstrukcjom. W ramach wydarzenia odbyły się także prelekcje, wystawy tematyczne i pokazy sprzętu militarnego.

Publikujemy krótki film oraz galerię zdjęć z wydarzenia, które oddają klimat minionego weekendu i przypominają, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach, które ukształtowały losy Europy.

 

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz