
Internet to jedno z narzędzi, które można wykorzystać do szukania pracy. Tym bardziej że wielu pracodawców właśnie w sieci publikuje ogłoszenia o wolnych etatach, a funkcje portali z ogłoszeniami ułatwiają szukanie pracy. Dowiedz się, jak skutecznie szukać pracy przez Internet.
- Sprecyzowanie rodzaju szukanej pracy, ułatwia jej znalezienie. Dlatego warto określić swój cel, czy szukasz pracy w zawodzie, czy też zależy Ci na lepiej płatnym zatrudnieniu spoza Twojej branży.
- Zawsze aplikuj na oferty pracy ze sprawdzonych źródeł. Najlepiej korzystaj z portali, gdzie ogłoszenia są sprawdzane, a pracodawcy weryfikowani.
- Na szukanie pracy w sieci poświęć określony czas w ciągu dnia. Bądź wytrwały i cierpliwy w poszukiwaniach.
- Zawsze miej przygotowany plik z aktualnym CV oraz napisz list motywacyjny, który podkreśli, że masz niezbędne predyspozycje na dane stanowisko.
Określ rodzaj pracy, którą chcesz znaleźć
Większość ludzi szuka zatrudnienia w swojej dziedzinie zawodowej. Ale możesz też zdecydować się na zmianę, przebranżowić się i poszukiwać pracy w zawodzie, który da Ci większą satysfakcję lub lepsze zarobki. Należy pamiętać, że motywację do znalezienia pracy mogą być różne. Jeśli skupiasz się na pieniądzach, to wtedy najlepiej szukać zatrudnienia wśród najlepiej opłacanych zawodów. Jeśli jednak Twoim głównym celem jest zapewnienie sobie lepszych warunków zatrudnienia lub możliwości rozwoju, to skorzystaj z zawodów oferujących największe możliwości na rynku pracy. Ważne, abyś od początku wiedział, na czym chcesz się skupić.
Szukaj ofert pracy na sprawdzonych platformach
W Internecie istnieją platformy łączące najlepszych na rynku pracodawców z kandydatami szukającymi pracy. Przykładowo wystarczy wejść na https://www.pracuj.pl/, gdzie możesz się zarejestrować, dołączyć swoje CV i składać szybkie aplikacje na wybrane stanowisko. Możesz również skorzystać z opcji multiaplikowania na kilka ciekawych ofert jednocześnie. Dostępne są też alerty, dzięki którym będziesz otrzymywać na swoją pocztę mailową powiadomienia o nowych publikacjach ogłoszeń w Twoim obszarze zainteresowań lub w wybranej lokalizacji.
Sprawdź firmę, do której chcesz aplikować
Jeśli znalazłeś ogłoszenie poza platformą weryfikującą pracodawców, sprawdź firmę na własną rękę. Przede wszystkim ustal, czy podmiot, do którego chcesz przekazać swoje dane osobowe działa legalnie i jest aktywnym przedsiębiorstwem. Możesz to zrobić przy pomocy ogólnodostępnych, bezpłatnych baz: CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej), KRS (Krajowy Rejestr Sądowy) lub KRAZ (Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia). Warto też sprawdzić w mediach społecznościowych konta potencjalnego pracodawcy oraz poszukać o nim opinii w sieci.
Potraktuj szukanie pracy jak pracę
Szukanie pracy w sieci to też praca. Dlatego zrób plan zawierający cele i ustal codzienną rutynę poświęconą na przeglądanie ogłoszeń, np. dwie godziny dziennie na poszukiwanie pracy w Internecie. Przygotuj wszystko, czego potrzebujesz, by móc spontanicznie aplikować na oferty pracy w Sieradzu lub w innej lokalizacji. Skorzystaj także z okazji, aby udoskonalić swoją wiedzę i umiejętności, korzystając np. z kursów online.
Stwórz dobre CV i list motywacyjny
Musisz stworzyć życiorys i list motywacyjny, który podkreśli Twoje mocne strony. Ważne jest, aby podać wszystkie istotne dane dotyczące swojej kariery zawodowej, na przykład dotychczasowe doświadczenie zawodowe i odbyte szkolenia. Istotne jest również dostosowywanie treść dokumentów do każdego stanowiska, na które aplikujesz. Dla danej oferty pracy IT w Lublinie może być korzystne podkreślenie doświadczenia na podobnym stanowisku, podczas gdy w przypadku innego ogłoszenia znaczenie może mieć doskonała znajomość kilku języków obcych.
Podsumowanie
Szukanie pracy w Internecie to dobry krok w kierunku znalezienia wymarzonego zatrudnienia. Pamiętaj jednak, że w sieci można łatwo paść ofiarą oszustwa. Dlatego nigdy nie płać za udział w procesie rekrutacyjnym i nie klikaj w podejrzane formularze. Korzystaj z ofert publikowanych online w sprawdzonych serwisach rekrutacyjnych.
Komentarze (0)