Która pora roku jest najlepsza na trekking? Sprawdziliśmy

2025-04-15 16:06:19, Artykuł sponsorowany

Czy istnieje jedna, uniwersalna pora roku, która w szczególności sprzyja górskim wyprawom? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista…

Górskie wyprawy zimą – czy rzeczywiście jest to idealna opcja?

Podczas gry morze momentalnie kojarzy się z upałami i ciepłem, tak pierwszym skojarzeniem z górami w podświadomości wielu osób jest śnieg i mróz. Coraz więcej osób przekonuje się jednak o tym, że górskie rejony mają zimą do zaoferowania coś więcej niż tylko trasy narciarskie – to również kapitalne miejsce na spacery, także te amatorskie. Czy jednak na górskie szlaki rzeczywiście najlepiej wybierać się zimą?

Wszystko tak naprawdę zależy od Twoich potrzeb, preferencji, a także doświadczenia. Podczas zimowych miesięcy możesz bowiem podziwiać niesamowite widoki, które okraszone są śnieżnobiałym puchem. Góry zimą to również mnóstwo atrakcji dla fanów wszelkich sportów.

W przypadku dłuższych wędrówek warto jednak pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, konieczne jest zabranie ze sobą odpowiedniego obuwia (takiego jak, chociażby solidne buty trekkingowe Salewa) i grubych ubrań, bowiem górska auta naprawdę potrafi zaskakiwać. Po drugie, niektóre szlaki są na okres zimowy zamykany. Po trzecie, dni są o wiele krótsze – trzeba więc dokładnie planować każdą wycieczkę. Jeśli dopiero zaczynasz swoje trekkingowe podboje, zima może Cię zaskoczyć – nie zawsze w ten pozytywny sposób.

Najlepszy moment na trekking – kiedy górskie podróże mogą zaoferować najwięcej?

Góry mogą być kapitalnym kierunkiem turystycznym niezależnie od pory roku. Zdaniem wielu osób jednak wybornym momentem na piesze wycieczki – niezależnie od tego, czy chcesz spędzić czas z rodziną, czy może zdobywać szczyty – jest końcówka wiosny oraz początek jesieni.

W tym okresie pogoda zaczyna nieco się stabilizować. Owszem, w górach auta potrafi zmieniać się niczym w kalejdoskopie i należy być gotowym na każdą ewentualność, lecz drastyczne załamania pogody zdarzają się rzadziej niż na początku wiosny czy głęboką jesienią. Z drugiej strony temperatury są naprawdę przyjemne i sprzyjają wędrówkom, równocześnie zaś nie musisz martwić się upałami.

Oczywiście lato również dobrym wyborem pod kątem pogody, a w okolicach października i listopada na szlakach jest zwykle najmniej turystów. Jeśli więc jesteś mało wybredny, nie musisz więc zbytnio zwracać uwagę na miesiąc, w którym wybierasz się na górską wyprawę!

Przyszykuj się do wyjścia w góry – niezbędnik wędrowca bez względu na porę roku

Letnie czy zimowe wyjazdy mają często kompletnie inną specyfikę. W przypadku gór warto jednak pamiętać o kilku kluczowych elementach, z których zawsze – bez względu na panującą pogodę czy porę roku – powinien składać się Twój ekwipunek:

  • obuwie trekkingowe i turystyczne – zapewni wygodę marszu, przyczepność, bezpieczeństwo, a także zminimalizuje ryzyko wystąpienia kontuzji;
  • telefon komórkowy – warto mieć go pod ręką, by w razie kryzysowej sytuacji móc uzyskać pomoc lub wspomóc się nawigacją;
  • mapa – fizyczny przewodnik może być deską ratunku, jeśli zabłądzisz w górach bez dostępu do GPS-a;
  • bluza i kurtka przeciwwiatrowa – nawet jeśli prognoza pogody mówi co innego, górska aura potrafi zaskakiwać. Warto na podorędziu mieć dodatkową warstwę odzieży;
  • napoje i przekąski – podczas wielogodzinnych podróży warto zapewniać swojemu organizmowi pożywienie, a także dbać o właściwy poziom nawodnienia;

nakrycie głowy – szczególnie istotne w letnie dni, podczas których długie wystawienie się na promienie słoneczne może mieć spore konsekwencje zdrowo

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz