E-zwolnienie L4 dla osób samozatrudnionych – jakie są zasady?

2024-10-23 06:45:55, Artykuł partnera

Osoby samozatrudnione, czyli prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, podobnie jak inni pracownicy, mogą się rozchorować. Czy prowadząc własną firmę, mogą ubiegać się o zwolnienie lekarskie i zasiłek chorobowy, tak jak pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub zlecenie (o ile opłacają składki chorobowe)? A jeśli tak, to ile wynosi taki zasiłek i jak go otrzymać? Więcej na ten temat dowiesz się z tego artykułu!

Jakie są wymagania dla osób samozatrudnionych w kontekście e-zwolnienia L4?

Osoba samozatrudniona prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) ma prawo skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, jeśli jej stan zdrowia uniemożliwia świadczenie usług na rzecz klientów i firm, z którymi współpracuje, np. w ramach umów B2B. Kluczową kwestią formalną jest opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe, ponieważ to ono gwarantuje zasiłek chorobowy. Co więcej, składki te powinny być opłacane regularnie, ponieważ jakakolwiek zaległość grozi utratą prawa do wspomnianego zasiłku. Osoby rozpoczynające działalność są narażone na pewną istotną trudność, którą określa się jako tzw. okres wyczekiwania. O co w nim chodzi? Osoba samozatrudniona nabywa pełne prawo do zasiłku chorobowego po 90 dniach nieprzerwanego opłacania składek. Co ważne, osoby samozatrudnione opłacają składki chorobowe samodzielnie do ZUS, natomiast w przypadku osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę lub umowy zlecenia, obowiązek ten spoczywa na pracodawcy.

Jakie dokumenty muszą dostarczyć osoby samozatrudnione?

Osoby samozatrudnione, aby uzyskać zasiłek chorobowy od ZUS, muszą złożyć do ZUS tzw. wniosek o zasiłek chorobowy (ZUS Z-3b), w którym podają:

  • dane podstawowe dotyczące płatnika składek i osoby ubezpieczonej (w przypadku samozatrudnienia dane te są identyczne),
  • numer rachunku bankowego, na który ma być wypłacone świadczenie – w tym przypadku zasiłek chorobowy,
  • informacje, o jaki rodzaj zasiłku ubiega się osoba samozatrudniona (Z-3b to druk, który uwzględnia zasiłek chorobowy, ale również zasiłek opiekuńczy, macierzyński oraz świadczenia rehabilitacyjne),
  • czy samozatrudniony jest objęty ubezpieczeniem chorobowym i wypadkowym.

Wszystkie dokumenty są wypełniane i składane elektronicznie, co umożliwia platforma ZUS PUE. Wypełniony wniosek z wszystkimi niezbędnymi danymi potwierdza się podpisem kwalifikowanym.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wniosek o zasiłek chorobowy wysłać do ZUS tradycyjnie. Warto jednak pamiętać, że w takim przypadku osoba samozatrudniona może otrzymać świadczenie później, mimo że ZUS ma zwykle na to 30 dni. Należy także pamiętać, że w przypadku otrzymania L4 na formularzu wydrukowanym z systemu teleinformatycznego (zaświadczenie lekarskie wystawione w trybie alternatywnym), jeśli lekarz nie wprowadził go do systemu (nie widzisz go na swoim profilu na portalu PUE ZUS), razem z Z-3b lub ZAS-53 (wypełnianym w przypadku kontynuacji zasiłku chorobowego) pacjent musi przekazać do ZUS także otrzymane od lekarza zaświadczenie lekarskie.

Jakie są różnice w procedurze uzyskiwania e-zwolnienia L4 dla samozatrudnionych?

Procedura uzyskiwania e-zwolnienia L4 dla osób samozatrudnionych różni się nieco od tej, z którą spotykają się osoby zatrudnione na umowę o pracę. Osoby zatrudnione nie muszą podejmować żadnych dodatkowych działań, ponieważ w ramach systemu ZUS PUE pracodawca otrzymuje L4 z ZUS, a obliczeniem wysokości pensji za zwolnienie, które trwa krócej niż 30 dni, zajmuje się kadrowa lub księgowa zatrudniona w firmie. 

Przede wszystkim samozatrudnieni muszą samodzielnie zgłaszać swoją niezdolność do pracy do ZUS, co oznacza więcej formalności. Sporym ułatwieniem w tym przypadku jest fakt, że wiele osób prowadzących JDG decyduje się na korzystanie z biura rachunkowego, w ramach którego księgowa przydzielona do danej działalności może pomóc w wypełnieniu wniosku.

Jakie są obowiązki osób samozatrudnionych dotyczące e-zwolnienia L4?

Osoby samozatrudnione, aby korzystać z L4 muszą spełnić kilka formalnych obowiązków, jednym z nich jest regularne opłacanie składek, zarówno chorobowych, jak i wypadkowych (co jest opcjonalne dla osoby na JDG). Dodatkowo samozatrudnieni muszą samodzielnie zgłaszać każde e-zwolnienie do ZUS, co wiąże się z przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji (ogranicza się ona zwykle do 2 dokumentów - załączeniu L4 i wypełnieniu Z-3b). Ważne jest również przestrzeganie zaleceń lekarza, ponieważ w razie kontroli może to mieć wpływ na uznanie zwolnienia za ważne.

Należy poinformować ZUS o wszelkich okolicznościach mających wpływ na prawo, wysokość oraz podstawę wymiaru zasiłku, które uległy zmianie w stosunku do informacji podanych wcześniej.

Ponadto osoby samozatrudnione obowiązują te same zasady co pracowników przebywających na L4 – w czasie choroby nie mogą podejmować nowych zleceń ani wykonywać żadnej pracy związanej z działalnością. Mogą jedynie wystawić fakturę za działania podjęte przed okresem zwolnienia L4, które wymagają rozliczenia z klientem.

Jakie są korzyści e-zwolnienia L4 dla osób samozatrudnionych?

E-zwolnienie L4 umożliwia osobom samozatrudnionym uzyskanie zasiłku chorobowego na czas choroby, co stanowi formę wsparcia podczas rekonwalescencji i powrotu do zdrowia. Można uzyskać je bez wychodzenia z domu np. podczas konsultacji internistycznej online w serwisie MED24. Lekarz wystawi L4 osobie prowadzącej własną działalność gospodarczą, jeśli uzna, że jej sytuacja zdrowotna tymczasowo uniemożliwia realizację działań biznesowych. Dodatkowo, jeżeli zajdzie taka potrzeba, lekarz może także wystawić e-receptę na potrzebne leki. 

Niestety wysokość zasiłku chorobowego dla samozatrudnionych znacząco różni się od tego, który otrzymują osoby przebywające na L4 w oparciu o umowę o pracę lub zlecenie. Osoby samozatrudnione otrzymują zasiłek chorobowy ściśle związany z podstawą wymiaru składek, dlatego jego wysokość nie jest powiązana z dochodem firmy. W rezultacie, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą otrzymać znacznie niższe wsparcie finansowe, co może stanowić wyzwanie w czasie dłuższej choroby.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz