Przygotowanie do sezonu żeglarskiego to ważny etap rozpoczęcia każdej z ekscytujących przygód na wodzie. W trosce o bezpieczeństwo i właściwy przebieg wyprawy warto pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach.
Przygotowanie jachtu lub łodzi
Przygotowania do kolejnego sezonu żeglarskiego warto rozpocząć już jesienią, co w przypadku poważniejszych awarii da nam wystarczającą ilość czasu na usunięcie usterki. Z kolei na krótko przed rozpoczęciem sezonu warto wyczyścić łódź. Może się do tego przydać specjalistyczna odzież, której użyjemy również podczas żeglugi – Helly Hansen znajdziesz na Sportano.pl.
Przygotowania do wyprawy możesz rozpocząć od przeglądu poszczególnych elementów łodzi. Warto upewnić się, że kadłub nie ma uszkodzeń, a farba antyporostowa jest w dobrym stanie.
Istotnym krokiem będzie również sprawdzenie olinowania. Powinno się ocenić stan want, sztagów, takielunku i achtersztagów. Czujność powinno wzbudzić zauważenie oznak korozji czy zużycia lin stalowych. Krokiem, którego nie powinno się pomijać, będzie również skontrolowanie systemów bezpieczeństwa, m.in. systemu kotwicznego.
Jeśli żagle mają jakiekolwiek uszkodzenia, warto je przeszyć. Dobrym rozwiązaniem może się również okazać oddanie żagli np. do impregnacji. Przed wypłynięciem warto również upewnić się, że urządzenia elektroniczne działają (np. radio VHF, GPS, echosonda).
Lista niezbędnych rzeczy do przygotowania
Co jeszcze może się przydać podczas sezonu żeglarskiego?
- odzież żeglarska – kurtka żeglarska, buty żeglarskie, czapki i rękawice, które ochronią przed otarciami,
- wodoodporne torby i pojemniki – można do nich schować najważniejsze dokumenty, książki czy sprzęt elektroniczny, np. tablet czy telefon,
- smycze asekuracyjne i pasy asekuracyjne – mogą przydać się zwłaszcza podczas trudnych warunków pogodowych,
- ochrona przed słońcem – kremy z filtrem UV, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją,
- apteczka – warto przejrzeć jej zawartość i upewnić się, że znajdują się w niej najpotrzebniejsze leki,
- kamizelki asekuracyjne,
- zapas wody pitnej,
- produkty spożywcze — najlepiej te z długą datą przydatności do spożycia; suchary, napoje, konserwy, przekąski,
- sprzęt kuchenny – m.in. naczynia, sztućce, garnki czy kuchenka z gazem (jeśli nie ma jej na wyposażeniu),
- aktualne dokumenty jachtu czy łodzi – m.in. polisy ubezpieczeniowe czy dokumenty dotyczące rejestracji łodzi,
- uprawnienia załogi – warto sprawdzić ważność licencji radiowych czy patentów
- zapasowe liny, szkle, bloki i zawleczki oraz zapasowe części do silnika (np. paski klinowe, świece zapłonowe czy uszczelki),
- materiały naprawcze – maty szklane, zestaw naprawczy do pontonów (jeśli wchodzi w skład wyposażenia) czy żywice epoksydowe.
Wyposażenia nawigacyjne
Precyzyjna nawigacja podczas rejsu to jeden z gwarantów udanej wyprawy. Dlatego warto upewnić się, czy wszystkie urządzenia nawigacyjne są sprawne.
- Mapy morskie – warto posiadać je nie tylko w wersji elektronicznej, ale również papierowej. Powinny być zabezpieczone przed wilgocią i przechowywane w bezpiecznym i łatwo dostępnym miejscu.
- GPS i ploter map – oba urządzenia (które mają być ze sobą skalibrowane i zaktualizowane) powinno się sprawdzić przed wypłynięciem, co pozwoli uniknąć ewentualnych problemów w trakcie żeglugi.
- Kompas – niezawodne, choć jedno z najstarszych urządzeń nawigacyjnych. Warto upewnić się, że kompas jest wolny od zakłóceń magnetycznych i działa poprawnie.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Choć perspektywa rozpoczęcia się sezonu żeglarskiego potrafi wzbudzić wiele ekscytacji, przygotowanie do kolejnych wypraw warto zacząć możliwie najszybciej. Oprócz niezbędnego sprzętu i wyposażenia jachtu warto również pomyśleć o kondycji fizycznej.
Żeglowanie, choć niezwykle satysfakcjonujące, wymaga dużej sprawności organizmu, o którą warto dbać przez cały rok. Jednym ze sposobów będzie regularne korzystanie z pływalni. Umiejętność dobrego pływania jest niezbędna do zapewnienia bezpieczeństwa sobie oraz załodze podczas wyprawy.
Komentarze (0)