Interesująca wystawa o historii pożarnictwa

2024-05-14 09:53:45, Q4

W Starej Remizie przy ul. Żabiej 8 - miejscu niezwykłym dla Śródmieścia i całego miasta - można oglądać wystawę towarzyszącą obchodom 150. rocznicy utworzenia we Włocławku straży ogniowej.

Ekspozycję tworzą plansze z informacjami pochodzącymi z "Przeglądu pożarniczego", czyli "pisma poświęconego strażom ogniowym, ubezpieczeniu i budownictwu ogniotrwałemu". Co ciekawe, pomysł wydawania tego periodyku narodził się podczas zjazdu członków straży ogniowej z Królestwa Polskiego, który odbył się w sierpniu 1912 roku. Pierwszy numer "PŻ" ukazał się 15 grudnia tego właśnie roku. Wystawę, którą można oglądać do 24 maja 2024 r. uzupełnia sprzęt gaśniczy, wykorzystywany w akcjach ratunkowych w minionych latach.

Warto dodać, że w ramach obchodów 150-lecia włocławskiej straży ogniowej, w Śródmieściu Włocławka niebawem odbędzie się duże wydarzenie z udziałem strażaków z całego województwa. Uroczysty apel odbędzie się we wtorek, 21 maja na Starym Rynku - w miejscu, w którym przed laty podobne uroczystości organizowali strażacy z Włocławka i okolic.

2024 jest także rokiem jubileuszowym (115. rocznica) dla Starej Remizy i znajdującego się w niej malowidła "Wyjazd do pożaru" Józefa Bergmana, które datowane są na rok 1909. W obiekcie służącym przez wiele lat włocławskim strażakom, od 2003 roku mieści się siedziba klubu "Stara Remiza" Centrum Kultury Browar B.

(inf. prasowa UM Włocławek)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz