Etnokonkurs na Najpiękniejszego Pająka Kujawskiego

2023-10-23 09:34:44, Q4

Tradycyjnie od wielu lat Centrum Kultury „Browar B.” zaprasza dzieci i dorosłych do udziału w Etnokonkursie na Najpiękniejszego Pająka Kujawskiego.

Rokrocznie wpływają do nas bardzo ciekawe i oryginalne pająki kujawskie. Uczestnicy dbają o zgodność z tradycją i różnorodność . Mamy nadzieję, że w tym roku będzie podobnie.

• Do udziału w konkursie można zgłaszać się indywidualnie ( dzieci, młodzież i dorośli) oraz grupowo ( np. rodziny, sekcje plastyczne, Koła Gospodyń Wiejskich).
• Pająki ludowe były tradycyjnymi ozdobami wieszanymi pod sufitem, na środku izby w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Stanowiły one symbol płodności, urodzaju oraz szczęścia w nowym roku. Nazwa „pająk” nawiązywała do dworskich żyrandoli. W dawnych czasach pająki wykonywano z surowców naturalnych jak słoma, zboże, groch, fasola. Do ich ozdabiania wykorzystywano również bibułę, włóczkę, wstążeczki, nici oraz kolorowe wydmuszki jaj. Pająki przybierały różne formy i kształty.
• Na Kujawach wykształciło się kilka rodzajów pająka: pająk żyrandolowy, pająk nazwany karuzelą, pająk kryształowy, pająk tarczowy. Obecnie twórcy ludowi wykonując pająki mogą korzystać z całej gamy kolorów bibułek i papierów.
• Kujawski, barwny pająk może być piękną i niebanalną ozdobą wykonaną własnymi rękami w każdym wnętrzu, szczególnie podczas Świąt Bożego Narodzenia.
• Na kolorowe pająki czekamy w Izbie Tradycji Kujaw CK „Browar B.” do 6 grudnia 2023 roku.

Regulamin konkursu i Karty zgłoszenia do pobrania na stronie zpitkujawy.pl/pl

Szczegółowe informacje- Krystyna Mielczarska, koordynator Izby Tradycji Kujaw, tel. 799 111 032

(Inf. prasowa CK "Browar B.")

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz