EkoSzkoła w MPEC: Nowa energia i nowe pomysły

2023-10-21 11:43:11, Q4

Praktyka i zabawa zamiast teorii oraz uczniowie Zespołu Szkół Chemicznych jako asystenci. Tak wygląda nowa odsłona EkoSzkoły w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej.

EkoSzkoła, czyli prowadzona przez MPEC placówka, w której uczniowie młodszych klas szkół podstawowych i przedszkolaki mogą poznać zagadnienia dotyczące ekologii, powróciła do działania w nowej odsłonie. Więcej zajęć praktycznych i eksperymentów, a mniej opowieści o teorii:

Tak ja powiedział Konfucjusz: Powiedz mi a zapomnę, pokaż a zapamiętam, ale pozwól mi zrobić a zrozumiem – tą właśnie myślą zaczynamy nasze zajęcia. Więcej energii, więcej działania, więcej doświadczeń. Nie sama rozmowa, nie same filmy – tłumaczy Aleksandra Reut, która prowadzi zajęcia w placówce.

Do tej pory z oferty EkoSzkoły skorzystało 108 młodych mieszkańców miasta, ze szkół podstawowych 10 i 11 oraz przedszkola nr 9 i „Skakanka”. Młodzi włocławianie mają okazję nie tylko wykonać praktyczne eksperymenty, ale także zwiedzić sam zakład, dowiadując się w jaki sposób powstaje ciepło w ich domach.

W zajęciach pomagają uczniowie Zespołu Szkół Chemicznych, dla których jest to okazja do podzielenia się wiedzą z młodszymi kolegami i leżankami, ale także ku temu by w praktyce zobaczyć, w jaki sposób zdobyta przez nich wiedza jest przydatna, na przykład, w pracy laboranta.

Z jednej strony nasi uczniowie zdobywają wiedzę i doświadczenie. Mają możliwość zobaczenia procesu produkcji produkcji ciepła, ale z drugiej strony również swoją wiedzę i umiejętności przekażą młodym ludziom – podkreśla dyrektor ZSCh Maciej Kowalczyk.

Zajęcia w EkoSzkole odbywają się w ramach Regionalnego Programu Priorytetowego Edukacja Ekologiczna 2023 dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz