Wybory 2023. Co warto wiedzieć?

2023-09-29 14:03:07, Q4

Za dwa tygodnie odbędą się wybory parlamentarne. O ile sam akt głosownia nie jest czymś skomplikowanym, to niektórzy, na przykład glosujących przez pełnomocnika, muszą pamiętać o terminach składania odpowiednich wniosków. Jakie to terminy?

Głosowanie poza miejscem zamieszkania, głosowanie przez pełnomocnika, czy tez wreszcie wniosek o transport do lokalu wyborczego to przypadki, w których przygotowania do oddania głosu należy rozpocząć dużo wcześniej niż w wyborczą niedzielę. O tym do kiedy należy składać odpowiednie wnioski przypominają włocławscy samorządowcy.

Wybory są prawem, nie są obowiązkiem. Ale prawem najważniejszym – prawem obywatelskim, prawem politycznym. W Polsce nie jest tak jak w krajach Beneluksu gdzie głosowanie jest obowiązkiem. Jest to prawo gwarantowane konstytucyjnie, dlatego bardzo nam zależy by każdy z Polaków wziął los w swoje ręce i po prostu zadecydował, żeby później nie mieć do nikogo, ani do siebie pretensji, że nie wzięło się w tym udziału – mówi prezydent Marek Wojtkowski.

O czym warto więc pamiętać. W przypadku, gdy głosujemy poza miejscem stałego zamieszkania, koniecznie musimy mieć przy sobie zaświadczenie o prawie do głosowania. Wniosek o wydanie dokumentu musimy złożyć do 12 października w urzędzie gminy/miasta.
Podobne ograniczenia czasowe obowiązują też w przypadku, gdy chcemy złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania.

Jeśli chcemy glosować korespondencyjnie terminy opływają już za chwilę. Zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić do 2 października (poniedziałek). W przypadku głosowania przez pełnomocnika, odpowiedni wniosek należy złożyć do 6 października. W tym przypadku należy jednak pamiętać o jeszcze jednym ograniczeniu. Pełnomocnikiem może być bowiem jedynie osoba spokrewniona z wyborcą.

W przypadku osób z niepełnosprawnościami, lub osób po 60 roku życia, które mają problem z mobilnością można złożyć zapotrzebowanie na transport do lokalu wyborczego. Taki wniosek składamy do włocławskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie do 11 października, do godziny 15:00.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października.

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz