84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Uroczystości we Włocławku

2023-09-01 14:51:49, Q4

Powinniśmy w sposób szczególny dbać o dobre relacje z sąsiadami, o pielęgnowanie sojuszu natowskiego i naszego członkostwa w Unii Europejskiej – mówił dziś prezydent Marek Wojtkowski. Na placu Wolności odbyły się uroczystości upamiętniające 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

1 września 1939 roku atakiem hitlerowskich Niemiec na Polskę rozpoczyna się najjaskrawszy i największy konflikt w dziejach świata. Druga wojna światowa pochłonęła, według różnych szacunków, około 60 milionów ofiar, spośród których około 6 milionów stanowili Polacy.

Polska opuszczona w 1939 roku, tak jak Ukraina w 2022 roku przeżywają swój osobisty dramat. Dlatego też, mając to na względzie, powinniśmy w sposób szczególny dbać o dobre relacje z sąsiadami, o pielęgnowanie sojuszu natowskiego i naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Bo to jest drodzy Państwo gwarancja. Gwarancja, ze będziemy suwerennym dumnym narodem. Jeśli ktoś tego nie rozumie, nie powinien funkcjonować w sferze publicznej – mówił Marek Wojtkowski w okolicznościowym przemówieniu.

Prezydent Włocławka zwracał uwagę na niepokojące głosy, które pojawiają się w debacie publicznej:

Słyszymy z różnych ugrupowań bardzo niepokojące hasła, hasła nacjonalizmu, hasła marginalizowania słabszych, różnych grup społecznych, czy też hasła porzucenia idei integracji i wyjścia z Unii Europejskiej – podkreślał.

Prezydent stwierdził, że zachowanie dobrych relacji z sąsiadami jest polską racją stanu:

Jeśli ktoś tego nie rozumie, albo postępuje wbrew temu, powinien być pociągnięty do odpowiedzialności i posądzony o zdradę stanu.

Pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego na Placu Wolności ofiarom II wojny światowej hołd oddali samorządowcy, przedstawiciele parlamentarzystów, organizacje, stowarzyszenia i służby mundurowe.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz