Zamknij X

Rewitalizacja to czyste powietrze i zdrowsi mieszkańcy

2023-07-25 14:54:39, materiał partnera

Rozmowa z Andrzejem Walczakiem, prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej we Włocławku

Jak obecnie wyglądają prace prowadzone przez MPEC w Śródmieściu, w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji?

Przez ostatnie lata pracowaliśmy nad doprowadzeniem sieci do ul. 3 Maja w okolice skrzyżowania z ul. Żabią, tak aby umożliwić przyłączenie do naszej sieci znajdujących w tej części Śródmieścia. W zeszłym roku położyliśmy sieć na ulicy Królewieckiej na odcinku od ul. Srebrnej do Interaktywnego Centrum Fajansu przy ul. Żabiej 2. Następnie położona została sieć na odcinku ulicy Żabiej i w tym roku weszliśmy na ul. 3 Maja przyłączając do naszej sieci budynek nr 18, czyli przyszłe Centrum Aktywizacji i Przedsiębiorczości. Już wkrótce przyłączymy do sieci także kamienicę przy ul. 3 Maja 10/12.

Oczywiście pamiętamy, że Śródmieście to nie tylko ulica 3 Maja. W tym roku przyłączymy odnowione przez Administrację Zasobów Komunalnych kamienice przy ul. Zapiecek 3/5 i Zapiecek 8. Planowany jest także remont przy ul. Łęgskiej 56 i tam też jeszcze w tym roku doprowadzimy ciepło dla naszych mieszkańców.

To pokazuje, że proces przyłączania do miejskiej sieci ciepłowniczej przebiega coraz sprawniej i szybciej…

Zgadza się. W ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Włocławek na lata 2018 – 2028 mamy zaplanowane wykonanie ponad siedmiuset metrów sieci, a na koniec 2023 roku będzie już ponad czterysta metrów. Rozwój sieci w tej części miasta traktujemy priorytetowo, a planujemy jeszcze bardziej przyspieszyć nasze prace.

Jak skutecznie zachęcić do likwidacji „kopciuchów”? Źródeł grzewczych tego typu wciąż jest dużo i są one tak naprawdę wokół nas, u naszych sąsiadów czy znajomych…

Zdajemy sobie doskonale sprawę jak ważna jest walka ze smogiem i likwidacja popularnych kopciuchów w centrum Włocławka. Dlatego, jak wspomniałem wcześniej, ważne jest dla nas tempo, ale oczywiście także jakość realizowanych prac. Przyłączenie do miejskiej sieci to czystsze powietrze i zdrowsi mieszkańcy. Serdecznie zachęcam właścicieli budynków, aby kontaktowali się z nami, tj. z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej. Wyjaśnimy wszystko, pomożemy z niezbędnymi formalnościami. Przyłączenie do sieci nie jest skomplikowane.

Panie Prezesie, a w praktyce: kiedy właściciele budynków przy ul. 3 Maja i w okolicy mogą liczyć na przyłączenie do sieci MPEC?

Dam przykład. Jeżeli do końca września tego roku zgłosi się do nas właściciel posiadający co najmniej 51 % udziałów własności kamienicy i zadeklaruje chęć odbioru ciepła, to jesteśmy w stanie przyłączyć budynek już w przyszłym roku. Dotyczy to kamienic zlokalizowanych przy ul. 3 Maja, Piekarskiej, Żabiej, Cygance i Zapiecku.

Wielu właścicieli kamienic zastanawia się z pewnością nad przyłączeniem do sieci MPEC, biorąc pod uwagę aktualne ceny za ciepło?

Zdajemy sobie sprawę, że po agresji Rosji na Ukrainę, a szczególnie po wprowadzeniu embarga na węgiel ze wschodu, w sposób znaczący wzrosły ceny za nasze ciepło. Jednak już dzisiaj sytuacja się stabilizuje i cena na rynkach światowych może nie powróciła do tej sprzed dwóch lat, ale znajduje się na znacznie niższym poziomie niż rok temu, gdy występowaliśmy do Prezesa Urzędu Energetyki o zatwierdzenie nowej taryfy, która obowiązuje od 11 sierpnia 2022r.

Czyli będzie taniej?

W pierwszych dniach czerwca wystąpiliśmy do Prezesa URE z wnioskiem o nową taryfę i już dzisiaj mogę zadeklarować, że kolejny okres grzewczy szczególnie dla przedsiębiorców, którzy nie zostali objęci rekompensatami, będzie istotnie tańszy niż poprzedniej zimy.

(Tekst ukazał się w lipcowym wydaniu Gazety Śródmiejskiej)