Druhowie Ochotnicy powiatu włocławskiego uczestniczyli w VIII Pielgrzymce Strażaków na Jasnej Górze

2023-06-01 13:53:49, Q4.pl

W minioną sobotę 27 maja 2023 roku do Częstochowy na Jasną Górę zjechali z całego kraju druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych oraz strażacy Państwowej Straży Pożarnej z rodzinami aby uczestniczyć w VIII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Strażaków.

Punktualnie o godzinie 11.00 dzwony oraz hejnał z Wieży Jasnogórskiej oznajmiły rozpoczęcie Mszy Świętej w intencji wszystkich strażaków oraz ich rodzin, którzy przybyli do Matki Bożej Częstochowskiej. Zaproszonych gości przywitał przeor Klasztoru OO. Paulinów na Jasnej Górze O. Samuel Pacholski. Eucharystii przewodniczył ks bp Romuald Kamiński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Strażaków, w której również uczestniczył nasz kapelan ks dr hab. Krzysztof Graczyk. To wielkie wydarzenie i święto dla zawodowych i ochotniczych Straży Pożarnych, nad którym honorowy patronat objął prezydent RP Andrzej Duda. We wspólnej modlitwie z bracią strażacką udział wziął prezes Zarządu Głównego ZOSP RP druh Waldemar Pawlak oraz komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak wraz z zastępcą nadbryg. Krzysztofem Hejdukiem. Ponadto liczny udział wzięli komendanci wojewódzcy, miejscy i powiatowi PSP jak również prezesi wojewódzcy, powiatowi i gminni ZOSP RP z całego kraju.

Powiat Włocławski reprezentowali druhowie i druhny z OSP Smólnik, gmina Włocławek, którym towarzyszył prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP we Włocławku dh Marian Mikołajczyk oraz poczet sztandarowy zarządu powiatowego w składzie: dowódca pocztu dh Wojciech Nawrocki z OSP w Gołaszewie gm. Kowal, zaś sztandarowym był dh Grzegorz Osiecki, a asystującym jego brat Wojciech – obaj z OSP w Kowalu. Posługę duszpasterską podczas pielgrzymki pełnił kapelan strażaków ochotników powiatu włocławskiego ks dr hab. Krzysztof Graczyk, były proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Smólniku, a obecnie w Czernikowie. Udział druhów z rodzinami był z inicjatywy zarządu OSP w Smólniku, a jego koszty pokryli sami uczestnicy.

W pielgrzymce strażaków wg prezesa Waldemara Pawlaka wzięło udział około 100 000 strażaków Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych wraz z rodzinami. W trakcie uroczystości wystąpiło 55 orkiestr dętych, w tym 9 zespołów artystycznych oraz 500 pocztów sztandarowych, z których 100 pocztów zajęło miejsca na jasnogórskich wałach. Historia strażackich pielgrzymek ma swój początek w okresie przedwojennym, a dokładnie od 18 czerwca 1939 roku, gdy odbył się pierwszy Zjazd Strażactwa Polskiego na Jasnej Górze. Było to jedno z największych wydarzeń w historii polskiego pożarnictwa. Kolejne spotkania miały miejsce w latach: 1991, 1992 oraz 1999. Natomiast od 2005 roku pielgrzymki strażaków wpisały się na stałe w kalendarz działalności i są organizowane co pięć lat.

Miło mi dodać, że w tym roku pielgrzymka Strażaków połączona była z 25. Ogólnopolską Pielgrzymką Honorowych Dawców Krwi. Jak wiadomo, wielki procent spośród strażaków regularnie oddaje krew, a przy wielu jednostkach działają kluby honorowego krwiodawstwa. Jestem dumny z tego, że od 1990 roku jestem czynnym i Zasłużonym Krwiodawcą. Do zobaczenia na 9. Pielgrzymce Strażaków w 2028 roku.

(Tekst i fot. Wojciech Nawrocki oraz fot. OSP Smólnik)

 

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz