Czy istnieje pasta rozpuszczająca kamień nazębny?

2023-05-25 14:00:08, Artykuł partnera

Kamień nazębny to twardy złóg, który przylega do zębów i może wywoływać nieświeży oddech z jamy ustnej, krwawienie i zaczerwienienie dziąseł i wiele innych dolegliwości. Nieusuwany kamień może przynieść negatywne konsekwencje nie tylko dla zębów i dziąseł, ale także dla całego organizmu człowieka. Czy istnieje pasta, która rozpuszcza kamień nazębny? Jak zapobiegać odkładaniu się kamienia? Jak można usunąć kamień nazębny? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz poniżej.

Kamień nazębny to utwardzona i zmineralizowana płytka nazębna, która nie jest usuwana regularnie i zaczyna pobierać składniki mineralne znajdujące się w ślinie. W efekcie tego na zębach tworzy się twardy kamień, którego nie da usunąć się domowymi sposobami. Ma chropowatą powierzchnię, przyjmuje barwę od żółtej do brązowej i często odkłada się we wszelkiego rodzaju zagłębieniach. Kamień nazębny występuje najczęściej po wewnętrznej stronie uzębienia, np. na dolnych siekaczach. Gromadzi się również w przestrzeniach między zębami, na linii dziąseł czy na zębach trzonowych. Może też odkładać się nad dziąsłami i jest wówczas szczególnie groźny dla ludzkiego zdrowia. Jego kolor jest wówczas ciemnobrązowy lub ciemnozielony.

Co świadczy o nagromadzonym kamieniu?

Oto objawy, które mogą świadczyć o nagromadzonym kamieniu nazębnym:

  • nieprzyjemny oddech
  • wrażliwsze i zaczerwienione dziąsła
  • krwawienie dziąseł podczas spożywania pokarmu lub mycia zębów
  • biały lub żółty osad, którego nie sposób usunąć podczas szczotkowania czy nitkowania zębów.

Skutki nagromadzonego kamienia nazębnego

Znajdujący się na zębach kamień negatywnie wpływa na zdrowie jamy ustnej. Jego powierzchnia sprzyja gromadzeniu się bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy, stany zapalne i choroby przyzębia. Kamień mechanicznie uciska dziąsła, przyczyniając się do ich obniżenia i odsłonięcia szyjek zębowych, a w dalszym etapie – do rozchwiania zębów oraz do ich utraty.

Naukowcy z Chung Shan Medical University in Tauchung City przeprowadzili badania, z których wynika, że osoby w wieku 70 lat, które zmagają się z chorobami przyzębia, są narażone na ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera nawet o 70% bardziej niż osoby zdrowe. Ponadto dotyczy ich również ryzyko pojawienia się dolegliwości sercowych.

Które pasty do zębów usuwają kamień?

Czy któraś pasta do zębów jest w stanie rozpuścić kamień nazębny? Niestety nie. Żaden środek nie usunie twardego kamienia, lecz istnieją pasty, które mogą ograniczyć jego powstawanie. W tym celu warto sięgnąć po preparaty, w których znajdują się substancje o właściwościach antybakteryjnych, takie jak pirofosforany, cytrynian cynku, cytrynian sodu, a także chlorheksydyna czy chlorek cetylopirydyniowy. Warto też przetestować pasty wybielające do zębów.

Dlaczego kamień odkłada się tak szybko?

Kamień nazębny odkłada się szybciej wtedy, gdy nie dbamy o higienę jamy ustnej w odpowiedni sposób, czyli np. niedokładnie usuwamy płytkę nazębną z trudno dostępnych miejsc. Na tempo tworzenia się kamienia wpływa także ilość wytwarzanej śliny oraz jej skład. Istotne są również nawyki żywieniowe. Częste picie kawy, herbaty, palenie papierosów oraz spożywanie produktów bogatych w cukry sprzyja tworzeniu się płytki nazębnej. Kamień lubi gromadzić się też na nierównych powierzchniach oraz w zagłębieniach, dlatego też szkliwo czy niewłaściwie założone plomby są dla niego idealnym środowiskiem do rozwoju. Przy odkładaniu się kamienia nazębnego znaczenie mają również następujące czynniki: wady zgryzu, przyjmowane leki, przebyte choroby i wiek.

Jak zapobiegać kamieniowi nazębnemu?

Aby skutecznie zapobiegać tworzeniu się kamienia nazębnego, należy:

  • szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie przez dwie lub trzy minuty
  • korzystać z nici dentystycznych lub irygatora w celu wyczyszczenia przestrzeni międzyzębowych i obszarów wzdłuż linii dziąseł
  • płukać jamę ustną po każdym posiłku, wypitej kawie lub herbacie, gdyż w ten sposób przywrócimy swojej jamie ustnej odpowiedni poziom pH, tym samym ograniczając gromadzenie się płytki nazębnej.

Jak usunąć kamień nazębny?

Jak już wspomniano wcześniej, kamienia nazębnego nie da się usunąć domowymi metodami. Stosowanie roztworów z octu jabłkowego, soli czy proszku do pieczenia nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a wręcz przeciwnie – może uszkodzić szkliwo zębów. W celu pozbycia się kamienia nazębnego należy udać się do gabinetu stomatologicznego. Złogi zostaną usunięte za pomocą ultradźwięków, które łączą się z drobnymi cząsteczkami wody. W ten sposób pozbędziemy się nie tylko kamienia naddziąsłowego, ale również poddziąsłowego. Taka wizyta w gabinecie stomatologicznym powinna odbywać się przynajmniej raz do roku.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz