Asystent osoby niepełnosprawnej – program rusza w czerwcu

2023-04-25 13:37:07, Q4

W ubiegłym roku z Funduszu Solidarnościowego Włocławek pozyskał ponad 3,8 miliona złotych. Pieniądze te przeznaczono na funkcjonowanie programu „Asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej”. W tym roku kwota ta będzie zdecydowanie mniejsza, ale nie będzie to oznaczało radykalnego ograniczenia programu – poinformowano na konferencji w ratuszu.

Ponad 1,6 miliona złotych, ta kwota w tym roku trafi od wojewody do Włocławka na realizację programu asystentów osobistych. Jak widać jest ona zdecydowanie mniejsza niż w ubiegłym roku, co rodzi obawy, że program ulegnie daleko idącym ograniczeniom. Tak się jednak nie stanie, zapewnia dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Piotr Grudziński:

Nie wpłynie to znacząco na funkcjonowanie programu, dlatego, że w tym roku program zaczynamy od czerwca. Prawdopodobnie od połowy czerwca zaczniemy świadczyć usługi asystenta osoby niepełnosprawnej. Nieznacznie zmniejszamy liczbę godzin przypadającą na jedną osobę, ale to też nie będzie odczuwalne, dlatego, ze wtedy było to 360 godzin w dłuższym czasie. W związku z tym, że umowa została dopiero podpisana, ten czas jest skrócony, więc w tym roku 128 osób będzie mogło skorzystać z usługi asystenta osoby niepełnosprawnej i na osobę będzie przypadało około 240 godzin.

W ubiegłym roku z programu skorzystało 155 włocławian z niepełnosprawnościami, spadek nie jest więc znaczący. W tegorocznej edycji asystent będzie przysługiwał osobom samotnym, które borykają się na co dzień z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Przy tej okazji zarówno Piotr Grudziński, jak i zastępczyni prezydenta Domicela Kopaczewska zwrócili się do podopiecznych MOPRu o ostrożność. W minionym tygodniu jedna z włocławskich seniorek padła ofiarą złodzieja podającego się za pracownika MOPR. Stąd też apel do seniorów o czujność i przypomnienie, że każdy z pracowników MOPR udający się do włocławian ma przy sobie potwierdzającą tożsamość legitymację. W razie jakichkolwiek wątpliwości można też zweryfikować autentyczność dokumentu dzwoniąc bezpośrednio do MOPR.

Asystent osoby niepełnosprawnej to nie jest jedyny program prowadzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i skierowany do środowisk, w których występuje niepełnosprawność.

Drugi rodzaj działań, który realizuje MOPR to jest opieka wytchnieniowa. Opieka wytchnieniowa jest dla rodzin, które opiekują się na co dzień osobami z niepełnosprawnościami. Podobnie jak w przypadku asystenta osoby z niepełnosprawnością, osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym i znacznym – przypomina Domicela Kopaczewska.

W tym przypadku kwota pozyskana od wojewody jest dwa razy większa niż w roku ubiegłym. Tu działania podzielone będą na dwa moduły. W pierwszym z nich usługi w domach osób z niepełnosprawnością świadczyć będą opiekunowie. W drugim z modułów osoba z niepełnosprawnością kierowana jest na okres 14 dni do ośrodka wsparcia, dzięki czemu domowi opiekunowie mogą zregenerować swoje siły.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz