Sala koncertowa w ZSM prawie gotowa

2023-04-06 13:00:45, Q4

Na pewno w tym półroczu i zrobimy wszystko by jak najwcześniej – tak Krzysztof Kukucki odpowiedział na pytanie, kiedy sala koncertowa w ZSM zostanie otwarta. Zastępca prezydenta spotkał się z dziennikarzami na terenie budowy obiektu.

Prace budowlane rozpoczęły się pod koniec 2021 roku i wszystko wskazuje na to, że lada moment się zakończą. Wczoraj, piątego marca, w sali przeprowadzono strojenie. To już niemal ostatni etap inwestycji, po którym rozpocznie się proces odbiorów technicznych budynku.

Przypomnijmy, że budowa sali, to tylko jeden z elementów inwestycji na terenie Zespołu Szkół Muzycznych i Szkoły Podstawowej nr 12. W jej ramach powstały też nowe sale prób, przebudowana została sala gimnastyczna, powstał nowy łącznik pomiędzy SP12 i ZSM, zagospodarowano też teren pomiędzy placówkami.

Sala koncertowa w ZSM jest pierwszym tego typu obiektem w mieście, obiektem, który z założenia ma być dostosowany do repertuaru wykonawców muzyki klasycznej. Ponadto, jak podkreśla Krzysztof Kukucki, obiekt uzupełnia dotychczasową „lukę” w mieście, gdzie dotąd funkcjonowały większe sale koncertowe, jak ta w CK „Browar B.” czy Teatrze Impresaryjnym. Najważniejsze jest jednak to, jaką rolę spełniać będzie inwestycja dla lokalnej społeczności.

Spełniamy marzenia nie tylko moje, na pewno prezydenta, radnych i mieszkańców. Spełniamy marzenia przede wszystkim dwóch społeczności : Zespołu Szkół Muzycznych oraz Szkoły Podstawowej nr 12 – mówi zastępca prezydenta.

 Jak dodaje brak sali koncertowej w ZSM stanowił dużą „ułomność”. Teraz się to zmieni. Zwłaszcza, że ta nowo powstała sala spełnia najwyższe standardy akustyczne, które pozwolą na korzystanie z niej różnych instrumentalistów, prezentujących różnorakie gatunki muzyczne. Począwszy od muzyki klasycznej, po muzykę pop.

Aby to zagwarantować, podczas finalnych prac wykończeniowych prowadzonych w tym miejscu przeprowadzane jest jednocześnie „strojenie akustyczne”, które pozwala na sprawdzenie jak elementy sali wpływają na jej „udźwiękowienie”, tak by wyeliminować ewentualne niedoskonałości.

Zaprojektowaliśmy tutaj układ akustyczny, który jest klasyczny dla sal typu Shoebox, czyli sal koncertowych na klasycznym layoucie nawiązującym do pudełka butów, stad nazwa. Ta sala ma też możliwość dostrajania swojej akustyki do potrzeb danego koncertu, czy danego wydarzenia – opisuje Piotr Kozłowski, odpowiedzialny za akustykę obiektu i przeprowadzenie testów.

 

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz