Jak dbać o zęby? Stomatolodzy służyli radom włocławianom

2023-03-22 15:26:11, Q4

20 marca w ponad 100 krajach na świecie obchodzony jest Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Choć sama nazwa brzmi egzotycznie, to dotyka problemu, który wciąż jest obecny na całym świeci, także i w Polsce.

Światowa Federacja Dentystyczna szacuje, że aż 90% populacji cierpi z powodu schorzeń jamy ustnej, z których najbardziej rozpowszechnionym jest próchnica.

Dzień Zdrowia Jamy Ustnej ma na celu zwrócenie uwagi na problem zdrowia, ale i profilaktyki stomatologicznej. W tym roku obchodzony był także w naszym mieście , gdzie jego organizacji podjęła się włocławska delegatura Izby Lekarskiej.

W siedzibie Izby przy ulicy Kościuszki zaprezentowano wypowiedzi ekspertów dotyczące profilaktyki i schorzeń jamy ustnej, nie zabrakło też prezentacji produktów służących pielęgnacji zębów i innych akcesoriów.

Najważniejsza jest jednak profilaktyka – zaznacza lekarz stomatolog Anita Pacholec:

Staramy się wyjść z tą akcją do pacjentów, żeby wzmocnić ich poczucie konieczności dbania o higienę jamy ustnej. Mycie zębów, nitkowanie zębów, chodzenie na zabiegi higienizacyjne (…) żeby te zęby utrzymać do końca życia. – podkreśla.

Dlaczego jest to ważne? Próchnica i inne schorzenia jamy ustnej to nie tylko problem, który może spowodować stany zapalne, ból i dyskomfort. Choroby zębów bardzo często rzutują na funkcjonowanie całego naszego organizmu.

Choroby zębów rzutują na inne organy człowieka. Jest to bardzo ważne, by mieć zdrowe zęby, bo choroby mogą skończyć się powikłaniami w obrębie odległych organów, takich jak serce, nerki – wyjaśnia Lidia Zalewska, lekarz stomatolog.

Jak jest ze zdrowiem zębów Polaków? Stomatolodzy zauważają, że poprawia się ono, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę młode pokolenie, jednak wciąż pozostaje to problemem trapiącym społeczeństwo.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz