Włocławek w fajansowym tonie. Inauguracja roku 150-lecia włocławskiego fajansu

2023-03-01 13:56:54, Q4

Rok 2023 został ogłoszony we Włocławku rokiem włocławskiego fajansu. Z tej okazji przez cały rok czeka na włocławian wiele atrakcji związanych z nierozłącznym symbolem naszego miasta.

Fajans w ciągu lat stał się w ciągu lat jednym z symboli Włocławka. Pierwsza fabryka powstała już w 1873 r. przy obecnej ulicy Kościuszki. Od kilku lat tradycje fajansowe naszego miasta są promowane przez władze.
Fajans na stałe kojarzy się już z Włocławkiem. Pierwsza fabryka powstała już w 1873 roku przy obecnej ulicy Kościuszki. Ten rok jednak dla fajansu jest rokiem wyjątkowym, bowiem właśnie rok 2023 został ogłoszony rokiem 150lecia włocławskiego fajansu.

Przygotowujemy całą masę wydarzeń z fajansem związanych. Myślę że swego rodzaju podsumowaniem roku będzie otwarcie Interaktywnego Centrum Fajansu przy ulicy Żabiej, gdzie zorganizujemy także Festiwal Fajansu. Fajans to przepiękna tradycja naszego miasta. Pojawia się coraz częściej jako marka naszego miasta i będziemy to po prostu kontynuować – mówi Marek Wojtkowski, prezydent miasta.

Główne wydarzenia odbyć mają się 24 i 25 czerwca, zarówno we Wzorcowni, jak i w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Na początku na włocławian czekać będzie wystawa form fajansowych na przestrzeni wieków, oraz pokaz mody, na którym zaprezentowana zostanie nowa kolekcja ubrań projektanta-niespodzianki.

My ze swojej strony na początek planujemy publikację albumu pokazującego złoty okres fabryk fajansu. Promocję tego albumu zaplanowaliśmy na 7 maja. Z imprez kończących rok fajansu będzie wystawa w Muzeum Etnograficznym 3 listopada. Będzie można na nich zobaczyć najpiękniejsze dzieła malarek. - mówi Piotr Nowakowski, dyrektor Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Przygotowano także coś dla najmłodszych. To największa w kraju fajansowa malowanka – ma liczyć aż 50 metrów.

Zwieńczeniem wydarzeń ma być wyjątkowa gala w Teatrze Impresaryjnym, gdzie wręczone zostaną nagrody wszystkim tym, którzy przyczynili się do rozwoju fajansu na przestrzeni lat.

W tym roku na włocławian czeka fajansowe szaleństwo. Kalendarze instytucji w naszym mieście są wypełnione imprezami związanymi z fajansem. Dla osób starszych będzie to okazja do wspomnień, natomiast dla młodszego pokolenia zobaczenia z bliska m. in. tradycyjnych wicków. Więcej informacji w naszym materiale wideo. 

 

 

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz