Szczepienia przeciw pneumokokom dla seniorów

2022-09-20 11:24:47, Q4

Zakażenie pneumokokami może spowodować rozwój ciężkiego bakteryjnego zapalenia płuc, które jest szczególnie niebezpieczne dla osób starszych. Szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowania nawet o 80 procent. Zachęcamy do udziału w marszałkowskim programie profilaktyki zakażeń pneumokokowych. Do końca roku wybrane placówki medyczne zaszczepią przeciw tym drobnoustrojom jeszcze ponad tysiąc osób powyżej 65. roku życia.

- Pneumokoki to groźne bakterie, które są przyczyną wielu poważnych chorób. Profilaktyka to wciąż jedno z najsłabszych ogniw w systemie publicznej służby zdrowia. Naszymi programami w tej dziedzinie odpowiadamy na oczekiwania społeczne – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 Adresatami programu są mieszkańcy zaangażowanych gmin, miast i powiatów, którzy:

  • mają powyżej 65 lat,
  • nie byli dotąd zaszczepieni przeciwko pneumokokom,
  • są w grupie ryzyka (chodzi o osoby leczone z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli i dychawicy oskrzelowej).

 W tym roku program realizowany jest w partnerstwie z 39 samorządami lokalnymi, które pokryją połowę kosztów. Program koordynuje Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. T. Browicza w Bydgoszczy. Środki województwa zaplanowane na realizację programu to blisko 420 tysięcy złotych.

 Profilaktyka zakażeń pneumokokowych w liczbach:

  • w tegorocznej edycji zaplanowano 2 508 szczepień,
  • w 2022 roku projekt realizowany będzie w partnerstwie z 39 samorządami,
  • dofinansowanie z budżetu samorządu województwa wynosi 443 992 zł.

 Wśród marszałkowskich programów profilaktyki zdrowotnej, których realizację kontynuujemy w tym roku, są także badania przesiewowe w kierunku tętniaka aorty brzusznejprogram profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego oraz program profilaktyki upadków dla seniorów.

 (inf. prasowa Urzędu Marszałkowskiego)

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz