Zamknij X

Stowarzyszenie ProBiznes wspiera lokalne społeczności

2022-08-04 14:57:41, artykuł partnera

Charakterystyczny pojazd Mobilnej Akademii Talentów, pojawia się często w wielu miejscowościach regionu, wzbogacając ofertę szeregu imprez i spotkań dedykowanych najmłodszym. Pojazd oferujący młodym ludziom zagłębienie się w wirtualnej rzeczywistości, to jednak tylko jeden z licznych projektów Stowarzyszenia ProBiznes.

ProBiznes to organizacja pozarządowa, która stawia sobie za cel, między innymi, wszechstronne propagowanie idei przedsiębiorczości, działalność wspomagającą rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, czy też wreszcie wspieranie nauki, edukacji czy sportu.

Zaangażowanie Stowarzyszenia w rozwój i wsparcie lokalnych społeczności jest wszechstronne. Tak jak wspomnieliśmy, najbardziej widoczna jest Mobilna Akademia Talentów, sfinansowana ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego . Projekt, który ma wspierać rozwój i wyobraźnie najmłodszych, korzystając z najnowszych osiągnięć techniki, cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem a towarzysząca mu „Strefa Relaksu”, każdorazowo przyciąga rzeszę młodych ludzi. Nie może to dziwić. W tym mobilnym punkcie edukacyjno-informacyjnym znaleźć można najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, takie jak gogle rozszerzonej rzeczywistości, symulatory czy też długopisy 3D z powodzeniem wykorzystywane w zajęciach edukacyjnych. Na „pokładzie” można też przeprowadzać zajęcia z zakresu robotyki. Wszystko to sprawia, że Mobilna Akademia Talentów przyciąga technologicznymi nowinkami i uczy – bawiąc.

Tylko w ostatnim czasie Stowarzyszenie odwiedziło ze swoim niezwykłym pojazdem kilkanaście miejscowości regionu. Z wirtualna rzeczywistością mogli spotkać się mieszkańcy Golubia-Dobrzynia, Skrzynek, goście Bitwy Regionów w Kaniewie czy Wakacji na Słodowie we Włocławku.

O ile jednak Mobilna Akademia Talentów jest najbardziej dostrzegalnym aspektem działalności ProBiznes, to nie jest jedynym, stanowi tylko niewielki jej wycinek.

Od chwili powstania Stowarzyszenie angażuje się w inicjatywy wspierające propagowanie idei przedsiębiorczości. Już w 2019 roku zrealizowało ono projekt ”Klucz do ProBiznesu“, w ramach którego uczestnicy mogli zapoznać się z zaletami (i wadami) prowadzenia działalności gospodarczej i instrumentami wspierania firm z sektora MSP oraz startupów..

W swoim działaniu na rzecz przedsiębiorczości, Stowarzyszenie dostrzega też potrzebę wsparcia obszarów rolniczych, zwłaszcza propagowanie idei Rolniczego Handlu Detalicznego, który pobudza przedsiębiorczość na obszarach wiejskich. Organizowany przez ProBiznes cykl warsztatów, skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich, pozwolił tym ostatnim na nabycie bezcennej wiedzy marketingowej i prawnej, tak by z powodzeniem wykorzystywać ą w codziennej działalności handlowej.

W swych działaniach organizacja nie zapomina też o propagowaniu wiedzy na temat ochrony środowiska. Cykl „Zielona Natura w szkle” to nie tylko warsztaty rękodzielnicze, podczas których uczestnicy tworzą artykuły dekoracyjne w oparciu o naturalne składniki, ale także – a może przede wszystkim okazja do nabycia niezbędnej wiedzy na temat opieki nad środowiskiem naturalnym.

ProBiznes to jednak także szacunek dla tradycji, kultury i historycznego dziedzictwa. Od chwili powstania Stowarzyszenie angażuje się w projekty upamiętniające spuściznę Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej.

Tak było w przypadku wydania książki Czerwony Włocławek – barwna opowieść o przedsiębiorczym mieście, opowiadającej o „przedsiębiorczym” Włocławku. Publikacja opowiada o historii miasta przez pryzmat jego dynamicznego rozwoju opartego na zasobach naturalnych, korzystnym położeniu geograficznym i przede wszystkim – ludziach, tworzących jego dziedzictwo.

Historia stolicy Kujaw to jednak nie tylko historia fabryk, ale także bohaterskiej obrony podczas sowieckiego najazdu roku 1920. W setną rocznicę „Cudu nad Wisłą” mieszkańcy miasta mogli zobaczyć wyjątkową prezentację upamiętniającą te wydarzenia. Korzystając z multimedialnej technologii mappingu 3D przybliżono sylwetki włocławskich bohaterów tamtych dni.

Jak widać – Stowarzyszenie Otoczenia Przedsiębiorców ProBiznes to jedna z tych organizacji pozarządowych, które aktywnie wspierają lokalną społeczność, przypominając o przeszłości i jednocześnie dbając o jej przyszły rozwój.

Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz