Nowoczesny, bezpieczny, kosztował 15 milionów. Nowy pawilon dla osadzonych już działa

2022-05-13 15:06:35, Q4.pl

We Włocławskim Zakładzie Karnym pomieści się aż 1480 więźniów. Wszystko za sprawą otwarcia nowego pawilonu mieszkalnego. Inwestycja na ponad 15 milionów złotych pozwoliła na powiększenie zakładu o 260 miejsc.

Budowa pawilonu mieszkalnego na terenie Zakładu Karnego we Włocławku jest współfinansowana ze środków Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. Inwestycja kosztowała 15 428 822,02 zł.

Umowę o dotacji z Funduszem Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy podpisano w 2019 roku. Natomiast pozwolenie na budowę zostało wydane 6 października 2020 r.. Umowę na budowę pawilonu podpisano w dniu 02 czerwca 2020 r. Budowę zakończono 30 listopada 2021 r.

Cieszy to, że Służba Więzienna jest bardzo mocno doinwestowywana w ostatnim czasie. Cieszy to, że powstał nowy pawilon mieszkalny, że to ułatwi pracę, organizację i zapewni przede wszystkim bezpieczeństwo – mówi senator Józef Łyczak.

Pawilon mieszkalny składa się z trzech kondygnacji, w których zakwaterowanie znajdzie 260 osadzonych. W budynku znajduje się 61 cel 4-osobowych, 4 cele izolacyjne, 3 cele 2-osobowe, 2 cele 3-osobowe, 1 cela zabezpieczająca (która nie wlicza się do ogólnej pojemności pawilonu), 3 świetlice, pomieszczenia biblioteczne, pomieszczenia biurowe i socjalne dla funkcjonariuszy oraz pomieszczenia gospodarcze.

Cieszę się, że kolejny taki obiekt infrastrukturalny powstaje w granicach naszego miasta. To dodatkowe miejsca pracy, ale też i możliwość skutecznej resocjalizacji dla osadzonych, z czego korzystamy od wielu lat. W imieniu Miasta Włocławek, składamy serdeczne gratulacje i podziękowania na ręce dyrektora – mówi Marek Wojtkowski, prezydent miasta.

Pawilon przeznaczony jest dla skazanych odbywających karę pozbawienia wolności w warunkach zakładu karnego typu zamkniętego.
Pawilon zakwaterowania osadzonych spełnia aktualne wymogi bezpieczeństwa i jest wyposażony w system nowoczesnych kamer monitoringu. Ponadto na dachu budynku znajduje się nowoczesna instalacja fotowoltaiczna.

Zakład Karny we Włocławku jest jedną ze wzorowych jednostek penitencjarnych w kraju. Nowy pawilon pozwoli na zwiększenie pojemności zakładu do 1480 miejsc. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów monitoringu i alarmowania, jest przede wszystkim bezpieczny, co poprawi warunki pełnienia służby więziennej – napisał w specjalnie przygotowanym liście wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz