Zamknij X

Włocławek uczcił rocznicę zakończenia II wojny

2022-05-09 14:16:25, Q4.pl

8 maja 1945 roku zakończyła się „europejska część” trwającego 6 lat konfliktu, który kosztował życie kilkudziesięciu milionów ludzi. Dziś we Włocławku upamiętniono zakończenie II wojny światowej.

Globalny konflikt, który pochłonął kilkadziesiąt milionów ofiar miał także wymiar lokalny. Jego ślady odnaleźć można w każdym zakątku świata, który w sposób pośredni, lub bezpośredni ucierpiał w wyniku działań zbrojnych. W samym Włocławku, według danych, ludność miasta liczyła około 60 tysięcy mieszkańców. Po wojnie, ta liczba spadła do 39 tysięcy.

Podczas swojego przemówienia, prezydent miasta, Marek Wojtkowski podkreślił, że w dobie konfliktu zbrojnego na Ukrainie, Europa oraz świat nie zdały egzaminu. Nie wyciągnęły one wniosków z Drugiej Wojny Światowej.

Okazuje się, że z Drugiej Wojny Światowej, Europa i świat nie wyciągnęły wniosków, bo jednak doszło do kolejnej eskalacji konfliktu, który nadal może przekształcić się w kolejną wojnę. Dziś czcimy i pamiętamy, ale pamiętamy także o kolejnym dramacie ludności cywilnej, który dzieje się w XXI wieku. - mówił prezydent

Fotorelacje


Komentarze (0)


Dodaj swój komentarz